Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε η  Φέγενορντ που επικράτησε στο “Ντε Κάιπ”  1-0 της Ρόμα στον πρώτο προημιτελικό  του Europa League και παράλληλα πήρε μια γλυκιά εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό του Europa Conference League από τους Ρωμαίους.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο μυικός τραυματισμός του Πάουλο Ντιμπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης της στέρησε μια πολύτιμη επιθετική μονάδα. Οι Ολλανδοί ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως οι  “τζιαλορόσι” ήταν αυτοί που έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ματς Βίφερ υπέπεσε σε πέναλτι αλλά ο Λορέντζο Πελεγκρίνι που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, οπότε οι δύο αντίπαλοι πήγαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των Ολλανδών σημειώθηκε στο  53ο λεπτό, όταν ο παραλίγο αρνητικός πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Ματς Βίφερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ρόμα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 63′ όταν ο Ιμπάνιεζ είχε δοκάρι, έπειτα από διώξιμο  αμυντικού των γηπεδούχων στη γραμμή, με συνέπεια το 1-0 να δώσει ένα ισχνό προβάδισμα στο συγκρότημα του Άρνε Σλοτ, ενόψει της ρεβάνς στο Ολύυμπικο της Ρώμης.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μπίλοου, Χερτρούιντα, Τράουνερ, Χάντσκο, Χάρτμαν, Σιμάνσκι, Βίφερ, Κεκτζιού, Τζαχανμπάχς (71′ Ντανίλο), Χιμένες (83′ Λόπες), Ιντρισί (64′ Παϊσάο).

ΡΟΜΑ: Ρουί Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Ζαλέφσκι, Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα (84′ Τσέλικ), Ντιμπάλα (26′ Ελ Σαράουι), Πελεγκρίνι (46′ Βαϊνάλντουμ), Αμπραχαμ (58′ Μπελότι).