Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν γιόρτασε την 1.000ή συμμετοχή του σε επίσημο αγώνα κρατώντας το μηδέν για την Ιταλία, η οποία έφτασε στη νίκη με 2-0 επί της Αλβανίας. για τον 7ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον και πολλές φάσεις, με τον Ντανιέλε ντε Ρόσι να ανοίγει το σκορ με πέναλτι και τον Τσίρο Ιμόμπιλε να το κλείνει στο 80′. Το παιχνίδι διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά στο 2ο ημίχρονο, λόγω δεκάδων καπνογόνων από την κερκίδα των Αλβανών στο “Ρέντζο Μπαρμπέρα” του Παλέρμο.

Ο Ζουλέν Λοπετέγκι συνέχισε τις δοκιμές και η Ισπανία τις νίκες, αφού το Ισραήλ δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση. Η “φούρια ρόχα” έφτασε σε άνετο 4-1 στο Χιχόν, με τον Νταβίδ Σίλβα να ανοίγει το σκορ και να φτάνει τον Φερνάντο Ιέρο στην 4η θέση της λίστας των σκόρερ της χώρας με 29 τέρματα. Ο Βιτόλο συνέχισε να είναι άκρως παραγωγικός με το τέταρτο γκολ σε έξι εμφανίσεις, ενώ το κερασάκι στην “τούρτα” έβαλαν ο Ντιέγκο Κόστα στο 51′ και ο Ίσκο στο 88′, με τον Λιόρ Ρεφαέλοβ απλά να μειώνει.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, η ΠΓΔΜ επικράτησε του… σάκου του μποξ, Λίχτενσταϊν, με 3-0 μέσα στη Βαντούζ, χάρη σε δύο τέρματα του Ίλια Νεστορόβσκι.

Για τον 4ο όμιλο, η Σερβία τα χρειάστηκε στο “Μπόρις Παϊχάτζε” με αντίπαλο τη Γεωργία, αλλά κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης 2-1 μετά από ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5′ με τον Νίκα Κατσαράβα μετά από τραγικό λάθος του Αλεκσάντρ Κολάροβ, σε έναν αγώνα με πολλές τελικές, αλλά λίγες ευκαιρίες. Λίγο αργότερα, ο Βάλερι Καζαϊσβίλι έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ και στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου το πλήρωσε, αφού ο Ντούσαν Τάντιτς ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι. Στο 2ο μέρος, ο Αλεξάντερ Μίτροβιτς με σουτ στο 64′ και ο Μίγιατ Γκατσίνοβιτς στο ντεμπούτο του έδωσαν τη νίκη στους “πλάβι” (αμφότεροι από ασίστ του Τάντιτς), που προσπέρασαν την Ιρλανδία στην κορυφή.

Ο Τζενκ Τοσούν συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με το τουρκικό πρωτάθλημα όπου έχει σκοράρει 16 φορές με την Μπεσίκτας και με δύο γρήγορα τέρματα έδωσε στην Τουρκία τη νίκη με 2-0 επί της Φινλανδίας για τον 9ο όμιλο. Ο 25χρονος επιθετικός σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 512 λεπτά με το εθνόσημο στο στήθος στο 9′ με κοντινή προσπάθεια και τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Περπαρίμ Χετεμάι έχασε κάποιες ευκαιρίες για τους Φινλανδούς, ενώ είχε και ένα δοκάρι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα και παραμένουν ουραγοί, μαζί με το Κόσοβο.

Ο 25χρονος επιθετικός σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 512 λεπτά με το εθνόσημο στο στήθος στο 9′ με κοντινή προσπάθεια και τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Περπαρίμ Χετεμάι έχασε κάποιες ευκαιρίες για τους Φινλανδούς, ενώ είχε και ένα δοκάρι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα και παραμένουν ουραγοί, μαζί με το Κόσοβο.

Πηγή: sport24.gr