Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (ALPHA, Novasports Prime) στο «Γ. Καραϊσκάκης» το παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας ποδοσφαίρου με αντίπαλο τη Φινλανδία, που είναι το πρώτο με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φιλοδοξεί να πάρει το τρίποντο στο αποψινό ματς, προκειμένου να κάνει «ποδαρικό» με το… δεξί στον 2ο όμιλο της League B του Nations League.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Εθνικής μας επέλεξε τον Βλαχοδήμο στην εστία και τους Ρότα, Μαυροπάνο, Κουλιεράκη και Τσιμίκα στην άμυνα.

Στον άξονα ξεκίνησε τον Μπουχαλάκη, με τον Μάνταλο και τον Μπακασέτα να βρίσκονται επίσης στα χαφ.

Για τα άκρα της επίθεσης επέλεξε τους Πέλκα και Χατζηγιοβάνη, με τον Ιωαννίδη να είναι στην κορυφή.

Στο 23ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ιωαννίδη.

Ο διεθνής φορ του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε το κακό κοντρόλ του Φινλανδού γκολκίπερ στο γύρισμα του Γκάλβεζ και, αφού τσίμπησε την μπάλα, αποφεύγοντας τον Χραντέσκι, την έστειλε προ κενής εστίας στα δίχτυα του.

Στο 37ο λεπτό η ομάδα του Γιοβάνοβιτς διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κουλιεράκη.

Οι Ιωαννίδης και Τσιμίκας συνδυάστηκαν ιδανικά από τα αριστερά, με τον διεθνή μπακ της Λίβερπουλ να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Χανιώτη αμυντικό να σκοράρει με ωραία προβολή.

Άκρως αποτελεσματική η Εθνική μας στο πρώτο μέρος, όπου, αν και δεν έθελξε με την απόδοσή της, έχοντας αρκετά νεκρά διαστήματα, κινδυνεύοντας μάλιστα και σε τρεις περιπτώσεις, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (47′) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε δοκάρι σε σουτ του Ιωαννίδη.

Ελλάδα-Φινλανδία 2-0

Γκολ: 23′ Ιωαννίδης (Ελλάδα), 37′ Κουλιεράκης (Ελλάδα)

Κίτρινες: Κάλμαν (Φινλανδία), Κουλιεράκης (Ελλάδα)

Κόκκινες:

Δοκάρια: 47′ Ιωαννίδης (Ελλάδα)

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος – Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης (65′ Ζαφείρης), Μάνταλος (65′ Σιώπης) – Χατζηγιοβάνης (46′ Κωνσταντέλιας), Μπακασέτας, Πέλκας – Ιωαννίδης

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέσκι – Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ – Πέλτολα, Σούλερ (45′ λ.τ Νίσιλα), Καμαρά – Άντμαν (62′ Κέσκινεν), Λουντ (62′ Γένσεν), Κάλμαν (62′ Πογιάνμπαλο)

Διαιτητής: Ους Σνάιντερ (Ελβετία) Βοηθοί: Μάρκο Ζίρτσερ (Ελβετία), Μπέντζαμιν Ζίρτσερ (Ελβετία) 4ος: Σβεν Βολφενσμπέργκερ (Ελβετία) VAR: Λούκας Φέχντριχ (Ελβετία), AVAR: Μίρελ Τούρκες