Η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου πέτυχε ακόμη μία νίκη στα προκριματικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας κι έτσι συνεχίζει να ελπίζει για την πρώτη θέση του 7ου ομίλου που οδηγεί απευθείας στο Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Η ομάδα του Σάντος επιβλήθηκε την Παρασκευή με 1-0 σκορ της Σλοβακίας στο «Καραϊσκάκη» και έφτασε τους 22 βαθμούς, πιάνοντας και πάλι στην πρώτη θέση τη Βοσνία (υπερτερεί στην ισοβαθμία), η οποία νωρίτερα συνέτριψε με 4-1 το Λιχτενστάιν.

Στην τελευταία αγωνιστική όπου κρίνεται η πρωτιά, οι Βόσνιοι φιλοξενούνται στη Λιθουανία, ενώ η «γαλανόλευκη», που σημειωτέον έχει εξασφαλίσει τα μπαράζ ανόδου, αντιμετωπίζει το Λιχτενστάιν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ της «γαλανόλευκης» ήταν… ευγενική χορηγία του γκολκίπερ των Σλοβάκων, Ζαν Μούτσα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 44ο λεπτό ο Σκρτελ έκανε ένα γύρισμα στον τερματοφύλακα της ομάδας του, ωστόσο αυτός δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ κι έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του.

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα μας ο Φερνάντο Σάντος στον προτελευταίο αγώνα των προκριματικών, στον οποίο η νίκη ήταν μονόδρομος για τη «γαλανόλευκη», προκειμένου να παραμείνει στο.. κυνήγι της Βοσνίας.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Καρνέζης, στα δύο άκρα της άμυνας πήραν θέση οι Τοροσίδης (δεξιά) και Χολέμπας (αριστερά), ενώ παρτενέρ του Μανωλά ήταν τελικά ο Παπασταθόπουλος, που ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό του και πήρε φανέλα βασικού.

Οι Τζιόλης και Μανιάτης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Σαμαρά λίγο μπροστά τους, τον Χριστοδουλόπουλο αριστερά, τον Σαλπιγγίδη δεξιά και τον Μήτρογλου να είναι η αιχμή του δόρατος.

Η ομάδα του Σάντος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι και άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή φάση για την Εθνική μας σημειώθηκε στο 6ο λεπτό, όταν ο Τοροσίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Μανωλάς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, με τον Μούχα να διώχνει με υπερένταση και τον Πετσόβσκι να πετάει την μπάλα κόρνερ.

Η ομάδα μας τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου με τον Τζιόλη να σουτάρει εκτός περιοχής, βλέποντας την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 28′ ο Σαλπιγγίδης μετά από πάσα του Σαμαρά βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μούχα να αποκρούει την μπάλα και τον Σκρτελ να την διώχνει σε πλάγιο άουτ.

Από την άλλη οι Σλοβάκοι που δεν κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ του Καρνέζη, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 26ο λεπτό, σε μαρκάρισμα του Τοροσίδη στον Στοχ.

Και ενώ το ματς είχε φτάσει στο 44ο λεπτό και όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν χωρίς τέρματα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε ένα γκολ-δώρο στην ομάδα μας, που έμελλε να κρίνει το ματς.

Ο αρχηγός της Σλοβακίας, Σκρτελ είχε την μπάλα στην κατοχή του στην άμυνα, την γύρισε στον Μούχα, ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά με αποτέλεσμα αυτή να περάσει κάτω από το πόδι του και να καταλήξει στο βάθος της εστίας.

Έτσι η Εθνική κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ σε αρκετές περιπτώσεις έδειξε ότι της λείπει το «καθαρό» μυαλό.

Εντούτοις η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ακόμη χειρότερο στο β΄μέρος. Η ομάδα του Σάντος απείλησε ελάχιστα την αντίπαλό της, ωστόσο ακόμη κι έτσι, κατάφερε τουλάχιστον να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, παραμένοντας στο κόλπο της πρόκρισης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς τελείωσε με νεύρα, καθώς ο Σκρτελ διαπληκτίστηκε με τον Παπασταθόπουλο και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον διεθνή αμυντικό της Ντόρτμουντ.

Κίτρινες: Χολέμπας, Μανιάτης – Πέκαρικ, Βάις, Στοχ, Γιακούμπκο, Χούμποτσαν
Κόκκινη: Σκρτελ

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζιόλης, Μανιάτης, Σαμαράς, Χριστοδουλόπουλος (57′ Νίνης), Σαλπιγγίδης (76′ Kαραγκούνης), Μήτρογλου (89′ Φετφατζίδης).

Σλοβακία (Κόζακ): Μούχα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Πεκόφσκι (63′ Γκουέντε), Σέστακ (63′ Γιακούμπκο), Στοχ, Βάις, Νέμετς (76′ Ντούρις)