Διθύραμβοι από τα διεθνή ΜΜΕ για τις επιτυχίες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στις χθεσινές αναμετρήσεις τους με την Μαρσέιγ και την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αντίστοιχα.

Την αυλαία των αφιερωμάτων στις ελληνικές επιτυχίες άνοιξε η γαλλική εφημερίδα «L’ Equipe», που αναφέρθηκε στην σπουδαία πρόκριση του Παναθηναϊκού στην διαδικασία των πέναλτι, με τον επικό τίτλο, «Οι θεοί ήταν Έλληνες».

Η τεράστια επιτυχία του Παναθηναϊκού στο «Βελοντρόμ», κόντρα στη Μαρσέιγ, κατέλαβε όλο το πρωτοσέλιδο της  πιο γνωστής γαλλικής αθλητικής εφημερίδας, ενώ στον υπότιτλο οι Γάλλοι στέκονται στον τρόπο με τον οποίο ήρθε ο αποκλεισμός των Μαρσεγέζων.

«Στο τέλος ενός ατέλειωτου αγώνα που επισφραγίστηκε από πολλές αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις, η Μαρσέιγ έχασε κατά τη διαδικασία των πέναλτι και είδε τις πόρτες του Champions League να κλείνουν. Θα παίξει στο Europa League», αναφέρει χαρακτηριστικά η γαλλική εφημερίδα.

Όσο για τη θριαμβευτική νίκη της ΑΕΚ, που της ανοίγει διάπλατα τον δρόμο της πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου στην Νέα Φιλαδέλφεια, ο Κροατικός Τύπος αναφέρει ότι η ΑΕΚ σόκαρε τους «μπλε» και η Ντιναμό χρειάζεται πλέον ένα θαύμα για να περάσει στον επόμενο γύρο.

Τα Κροατικά ΜΜΕ αναφέρουν συγκεκριμένα:

Germanijak: Η Ντινάμο έπαιξε ένα πολύ καλό ημίχρονο, μετά βυθίστηκε ανεξήγητα. Οι Μπλε χρειάζονται ένα θαύμα για να περάσουν.

Vecernji: Η Ντιναμό κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ σόκαρε τους Μπλε στο Μαξιμίρ (1:2)

24sata: Οι Έλληνες έχουν το πλεονέκτημα στην Αθήνα: Σε δύσκολη θέση η Ντιναμό… Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΚ, ο Μπίστσαν πρέπει να προβληματιστεί έντονα για την εικόνα του β’ μέρους.

Slobodnadalmacija: Σοκ στο Maksimir: Η ΑΕΚ σκόραρε στο τελευταίο λεπτό, οι Μπλε βρίσκονται σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση.

Jutarnji: Οι Έλληνες συγκλόνισαν στο Μαξιμίρ με ανατροπή στο 90′, οι Μπλε με την πλάτη στον τοίχο στην Αθήνα. Έντονη πίεση για τον Ιγκόρ Μπίστσαν.

Ιndex: Σοκ στο Μάξιμιρ, η ΑΕΚ πήρε το τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης με γκολ στο 90′.

Sportnet: Η Ντινάμο κατέρρευσε και η ΑΕΚ πήρε τεράστιο προβάδισμα πόκρισης μέσα στο Μάξιμιρ.

Sportske: Η ΑΕΚ… φίμωσε τη Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ, σε ματς με θλιβερή κατάληξη για τους Μπλε.

Sportcom: Δράμα… Η Ντινάμο «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο στο β’ ημίχρονο και η ΑΕΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα. Χάρη στον Λιβάκοβιτς η Ντινάμο έχει κάποιες ελπίδες.