Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα ο Πανηλειακός, καθώς έφυγε αλώβητος από τα Μέγαρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Ηλείας, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Α΄ομίλου της Football League επιβλήθηκαν με 2-1 του Βύζαντα, κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

«Διπλό» στα Μέγαρα για τον Πανηλειακό

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με σουτ του Κωνσταντινίδη μέσα από την περιοχή, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 31ο λεπτό με τον Καλαϊτζίδη.

Στο τέλος του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 44′, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αρναρέλη, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν μέχρι το τέλος στην ισοφάριση.

Μάλιστα στο 66′ η ομάδα του Πύργου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 3-1, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Νάστου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λούκιτς.

Βύζας Μεγάρων (Αντώνης Αυλωνίτης): Λούκιτς, Ταμπάκης, Μανδύλης, Παπαευθυμίου, Γιάντριτς, Μπέλερης (46′ Δημόπουλος), Ιερ. Μαζιώτης, Αρναρέλης, Γκαϊδατζής, Νικολέτος (75′ Αλ. Μαζιώτης), Λέκκας (50′ λ.τ Σπανός).

Πανηλειακός (Πέτρος Δημητρίου): Πίτκας, Θωμόπουλος, Σαραμαντάς, Λίτσος, Κοτσώνης, Λιόσης, Πίγκλα (81′ Χαλούλος), Νάστος, Μπιντάνγκ, Κωνσταντινίδης (86′ Σταματής), Καλαϊτζίδης (74′ Mαρτίνος).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου:

Παρασκευή (27/9)
Βύζας Μεγάρων – Πανηλειακός 1-2 (44′ Αρναρέλης – 4′ Κωνσταντινίδης, 31′ Καλαϊτζίδης)