Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ εξασφάλισαν την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι πρώτοι αγώνες ήταν καθοριστικοί και στις δύο αναμετρήσεις.
Οι Σέρβοι μετά το 2-2 με την Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 και πέρασαν χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 59′ με τον Βουκάνοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπεν στο 82′. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Τομανέ αποβλήθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με 2η κίτρινη κάρτα.
Στο άλλο παιχνίδι η Ντιναμό Ζάγκρεμπ υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Κροατία και με το 1-1 απέναντι στην Ρόζενμποργκ πήρε την πολυπόθητη πρόκριση. Οι Νορβηγοί έβαλαν τις βάσεις για την ανατροπή στο 11′ όταν ο Ντέιβιντ άνοιξε το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, αλλά ο Γκόγιακ στο 84′ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.
Τα play off του Champions League:
Τρίτη 27/08
Κράσνονταρ (Ρωσία) – Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) 1-2 (0-4)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 1-1 (2-2)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) – Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 1-1 (0-2)
Τετάρτη 28/08
Μπριζ (Βέλγιο) – ΛΑΣΚ Λιντς (Αυστρία) (1-0)
Άγιαξ (Ολλανδία) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) (0-0)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) – Κλουζ (Ρουμανία) (1-0)