Η Skoda Ξάνθη αναδείχθηκε νικήτρια την Κυριακή στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο, καθώς επικράτησε με 1-0 των Περιστεριωτών στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Ακρίτων ήταν ο Σίλβα Κλέιτον, ο οποίος με εξαιρετική προσπάθεια στο 49ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην ομάδα του, με το οποίο αναρριχήθηκε στην πέμπτη θέση.

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Η Ξάνθη είχε την υπεροχή, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα κόντρα στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ατρόμητου, ο οποίος είχε την προσοχή στα μετόπισθεν και προσπαθούσε ν’ απειλήσει με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, όταν στο 5′ ο Κλέιτον τροφοδότησε τον Σολτάνι, που βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Νάστος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε.

Πέντε λεπτά αργότερα «απάντησε» η ομάδα του Περιστερίου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κυριακίδης δεν κατάφερε να απομακρύνει με γροθιές και ο Ομπόντο έσωσε την Ξάνθη, διώχνοντας με κεφαλιά πάνω στη γραμμή. Η ομάδα της Ξάνθης με ηγέτη τον Κλέιτον συνέχιζε να πιέζει, αλλά χωρίς έμπνευση στις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα να απομακρύνει η άμυνα του Ατρόμητου τους κινδύνους για την εστία του Γκορμπούνοφ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με υπογραφή του Σίλβα Κλέιτον. Ο Βραζιλιάνος άσος έδειξε την κλάση στο 49ο λεπτό, όταν απέφυγε Λαζαρίδη και Δημούτσο και με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα (1-0) στην ομάδα του, ξεσηκώνοντας τις κερκίδες. Στο 56′ υπήρξε μικρή διακοπή στο ματς γιατί ο πρώτος βοηθός, Σταυρουλάκης, ένιωσε ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο διαιτητή, Αμπάρκιολη.

Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια πίεσαν για να «καθαρίσουν» το ματς. Μέσα στο δίλεπο 69′-71′ δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες. Πρώτα όταν ο Λουσέρο έδωσε στον Καπετάνο, μετά από αδράνεια της άμυνας του Ατρόμητου, όμως το αδύναμο σουτ που δοκίμασε ο έμπειρος επιθετικός πέρασε άουτ.

Και στο 71′ όταν ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τον Κλέιτον, που πλάσαρε από κοντά, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ομπόντο. Στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος ανέβηκε, ψάχνοντας για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Κίτρινες: Σολτάνι, Καπετάνο – Νάστος

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι (86′ Βάλτερ), Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (84′ Φλίσκας), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος (90’+ Ράνος).

Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο (76′ Μπρίτο), Δημούτσος (74′ Καράσκο), Ούμπιδες (90’+ Παπάζογλου), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.