Ο Ατρόμητος έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο τη Δευτέρα στο Αγρίνιο, είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, εντούτοις εν τέλει αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τον Παναιτωλικό, στο ματς που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Κυριακίδης, ο οποίος έκανε σωρεία σωτήριων επεμβάσεων, οι οποίες βοήθησαν την ομάδα του να αποφύγει την ήττα.

Στη μοναδική περίπτωση που ο πορτιέρε των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ήταν στο 65ο λεπτό, όταν οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με τον Μπρίτο.

Πάντως η απάντηση ήρθε από πλευράς γηπεδούχων αρκετά γρηγορα, καθώς στο 69ο λεπτό ο Βιγιαφάνες διαμόρφωσε το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αν μία ομάδα δικαιούτο να προηγηθεί στο πρώτο 45λεπτο αυτή ήταν ο Ατρόμητος. Το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί απέναντι στον Παναιτωλικό, που προσπάθησε προς το τέλος του πρώτου μέρους να βγει επιθετικά, αλλά πέρα από το σουτ του Κάπελ από πλάγια μέσα στην περιοχή που έδιωξε ο Γκορμπούνοφ, οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία του Λευκορώσου τερματοφύλακα.

Οι Περιστεριώτες «άγγιξαν» το 0-1 στο 4′, με τον Μπαστακό να γυρίζει στην «καρδιά» της περιοχής του Παναιτωλικού όπου ο Λημνιός αστόχησε εξαιρετικά από πλεονεκτική θέση.

Νέα τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 18′, με το Ναπολεόνι να μη μπορεί να νικήσει τον Κυριακίδη στο τετ-α-τετ που είχαν (απόκρουσε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού). Ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου στο 30′, πάλι με το Ναπολεόνι, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κυριακίδη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και το δεύτερο ξεκίνησε με μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για το «αστέρι».

Ο Κυριακίδης, όμως, ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και με σπουδαία επέμβαση απεσόβησε σίγουρο γκολ μετά το σουτ του Ουσέρο. Στο 52′ από τη σέντρα του Ρουσκουγέδα ο Μαρκόφσκι απέτυχε να πιάσει την κεφαλιά εντελώς αμαρκάριστος, ενώ στο 56′ ο Μπρίτο σε νέο τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη «τσίπησε» τη μπάλα η οποία με… βασανιστικο τρόπο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το… ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών για τους Περιστεριώτες συνεχίστηκε στο δίλεπτο 60΄-61΄ με «μοιραίο» παίκτη τον Μπρίτο, ο οποίος σε δύο περιπτώσεις από τις ασίστ του Ναπολεόνι και του Μπαστακού βρέθηκε απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά και πάλι ο έμπειρος τερματοφύλακας βγήκε νικητής και με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του.

Τέταρτη και… φαρμακερή για τον Μπρίτο στο 65′, με το Βραζιλιάνο να «σπάει» το οφσάιντ και μετά από ατομική προσπάθεια και υποδειγματικό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0) για τον Ατρόμητο. Ούτε τρία λεπτά δεν χάρηκαν οι «κυανόλευκοι», καθώς στο 68′ ο Βιγιαφάνες δέχτηκε τη μπάλα από αμυντικό του Ατρόμητου και από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-1.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά από τη σέντρα των παικτών του Δέλλα, ο Μπρίτο ξέφυγε και πάλι από τον Παπάζογλου και απέναντι από τον Κυριακίδη πλάσαρε υποδειγματικά, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Ο Βραζιλιάνος στο 76′ πήρε τη μπάλα από τον Ναπολεόνι και το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ, με τους ανθρώπους του πάγκου να τραβάνε τα μαλλιά τους.

Στο 80′ ο Λημνιός βρέθηκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη κι αντί να πλασάρει προσπάθησε να αποφύγει τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού χωρίς να τα καταφέρει. Πέντε λεπτά πριν το τέλος πήγε να εφαρμοστεί ο νόμος του ποδοσφαίρου, με τον Γκορμπούνοφ να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Κάπελ.

Κίτρινες: Μαρκόφσκι, Κούσας, Χαντάκιας – Γοδόι, Μπαστακός