Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε νικητής στο παιχνίδι κόντρα στον Ατρόμητο, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Παντελίδη με τέρμα του Τσουκαλά στο 67ο λεπτό, επιβλήθηκε με 1-0 των Περιστεριωτών στους «Ζωσιμάδες» κι έφτασε τους επτά βαθμούς, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στα πρώτα 20 λεπτά, διάστημα στο οποίο έφτασε δύο φορές σε θέσεις βολής, αλλά η αστοχία των παικτών του και ο Βελλίδης απέτρεψαν το γκολ.

Στο 9΄ το σουτ του Ναπολεόνι έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 15΄ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έκανε μεγάλη επέμβαση στο βολέ του Παπαδόπουλου από το ύψος του πέναλτι.

Στο 17΄ ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά με το έξυπνο σουτ του Τσάβες να μην αιφνιδιάζει τον Τσενάμο, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Το ματς «άνοιξε» για τα καλά, αλλά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και σιγά-σιγά άρχισαν να πιέζουν τους Περιστεριώτες. Τελικά, η πίεση αυτή απέδωσε και στο 67΄ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πήρε το προβάδισμα με το πλασέ στην κίνηση του Τσουκαλά, μετά από γύρισμα του Βίλα.

Ακολούθησε ένα 5λεπτο στο οποίο ο Ατρόμητος έφτασε τρεις φορές κοντά στην ισοφάριση. Πρώτα στο 70΄ η κεφαλιά του αμαρκάριστου Παπαδόπουλου βρήκε σε ετοιμότητα το Βελλίδη, ενώ ένα λεπτό μετά ο Φυτανίδης με απευθείας φάουλ σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

Δευτερόλεπτα μετά από σέντρα στην περιοχή του ΠΑΣ ο Ταυλαρίδης εντελώς αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά άουτ.

Κίτρινες: Ντάσιος, Κρητικός – Φυτανίδης, Καραγκούνης

ΠΑΣ Γιάννινα (Σάββας Παντελίδης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς (87’ Μπέριος), Λίλα, Κοροβέσης (56’ Βίλα), Ντε Βινσέντι (76’ Κεϊτά), Τσάβες, Ίλιτς.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Φυτανίδης (82’ Καραμάνος), Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Πίτου Γκαρσία (73’ Γεωργίου), Ναπολεόνι (66’ Καραγκούνης), Ούμπιντες, Μπρίτο, Παπαδόπουλος.