Με γκολ του Καράσκο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, στην Αρκαδία. Να σημειωθεί ότι το γκολ δε θα έπρεπε να καταλογιστεί, αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 22’ με τον Ντε Μπλάσις, ενώ το 1-1 πέτυχε στο 60’ ο Βέργος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα!

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα, ωστόσο ήταν κινητικός. Παρ’ όλα αυτά ο Αστέρας ήταν πιο ουσιαστικός και στο 22’ έφτασε στο γκολ. Ο Ουσέρο πίεσε τον Μαρκάνο, ο οποίος έκανε τεράστιο λάθος και πάσαρε προς τον Μέγιερι. Ο Ντε Μπλάσις αντιλήφθηκε το λάθος και πήρε τη μπάλα. Αφού προσποιήθηκε στον Μέγιερι δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 37’, όταν ο Πελέ με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι του Μπαντή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μαρκάνο από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος Κάμπελ (54’) και Σάμαρης (55’) δεν βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα, κάτι που πέτυχε ο νεαρός Βέργος. Ο φορ του Ολυμπιακού, λίγα δευτερόλεπτα από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο, με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, σκοράροντας για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα!

Ο Αστέρας στη συνέχεια πέτυχε δύο γκολ με τους Ντε Μπλάσις και Ουσέρο, τα οποία ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ, ωστόσο το τρίτο, που επίσης ήταν οφσάιντ, μέτρησε. Σκόρερ χρίστηκε ο Καράσκο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 2-1 (Nova 3)

Γκολ: 22′ Ντε Μπλάσις, 90′ +2′ Καράσκο – 60′ Βέργος