Την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League πανηγύρισε ο Αστέρα Τρίπολης, που επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Το σκορ άνοιξε στο 51ο λεπτό από αυτογκόλ του Δεληζήση και διαμορφώθηκε στο 90΄ από τον Μπαράλες.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Ο Αστέρας ήταν η ομάδα που… διψούσε περισσότερο για τη νίκη και τελικά κατάφερε να κερδίσει. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Στο 31’ οι Αρκάδες απείλησαν με τον Γκοϊάν στο 31’ και τον Μπαράλες στο 42’, όμως ο Τζόρβας κράτησε το μηδέν.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, σε μια εντελώς ανύποπτη φάση, ο Δεληζήσης προσπάθησε να απομακρύνει με κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 51΄. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, ο Αστέρας κρατούσε πολύ εύκολα τη νίκη, αλλά παραλίγο να του “στραβώσει” το ματς όταν στο 85΄ ο Μίνγκας με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 90΄ κι ενώ όλοι οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν προωθηθεί, ο Μπαράλες βγήκε μόνος σε αντεπίθεση, πλάσαρε ψύχραιμα τον Τζόρβα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης 2-0 (Nova 4)

Γκολ: 51′ αυτ. Δεληζήσης, 90′ Μπαράλες