Με βαθμολογική απώλεια έκλεισε τον πρώτο γύρο της Super League o Aστέρας Τρίπολης, καθώς παραχώρησε λευκή ισοπαλία (0-0) στη Βέροια την Κυριακή στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Μετά από τη σημερινή «μοιρασιά» οι Αρκάδες έφτασαν τους 26 βαθμούς, ενώ η «βασίλισσα» του Βορρά τους 15.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Αρκετές ήταν οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος που είχε γρήγορο ρυθμό. Ο Αστέρας απείλησε πρώτος στο 17’ με τον Καράσκο να κάνει την προβολή, αναγκάζοντας τον Καντιμοίρη σε δύσκολη απόκρουση.

Πέντε λεπτά αργότερα σήμανε συναγερμός αυτή τη φορά στα καρέ των γηπεδούχων, όταν μετά από μεγάλο λάθος του Γκοϊάν ο Μπαργκάν «έκλεψε» την μπάλα, βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε τον Χερνάντεζ, ο οποίος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 27΄ και σε πανομοιότυπη φάση στην απέναντι εστία ο Καντιμοίρης κράτησε το «μηδέν» στο τετ α τετ με τον Καράσκο, ενώ στο 30΄ νίκησε και τον Μπαράλες, για να χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία η Βέροια στο 34΄ με τον Μπεν, που απέφυγε τον Χερνάντεζ αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές με τους Χουάνμα και Εντό, που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτες, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια, η οποία δεν κλείστηκε στα καρέ της, διεκδικώντας επί ίσοις όροις τη νίκη, απείλησε στο 51΄ με τον Καλτσά να σουτάρει δυνατά αλλά άστοχα, ενώ στο 66΄ ο Μπάρμπας απέκρουσε σαν «από μηχανής Θεός» στη γραμμή την προβολή του Ντε Μπλάσις.

Όσο περνούσε η ώρα ολοένα και αυξανόταν το άγχος για τους γηπεδούχους, που είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 82 με τον Καράσκο, ο οποίος από εξαιρετική θέση αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καντιμοίρης απέκρουσε το σουτ του Ουσέρο και στη συνέχεια ο Σέτι, με κεφαλιά εξ επαφής, είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Το παιχνίδι τελείωσε με μία μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια που λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη όταν ο Μπαργκάν μπήκε στην περιοχή από πλάγια αλλά σούταρε ελάχιστα άουτ.

Κίτρινες: Ζησόπουλος 56′, Όστοιτς 81′, Καντιμοίρης 83′, Ζαραδούκας 87′, Μπάρμπας 94′

Αστέρας Τρ. (Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι (Ζαραδούκας 46′), Ζησόπουλος, Γκόϊαν, Κοντοές, Εντό (Μπακασέτας 75′), Ουσέρο, Σέτι, Καράσκο, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (Χουάνμα 33′).

Βέροια (Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αποστολόπουλος, Μπάρμπας, Σιόντης (Βεργώνης 64′), Αμαραντίδης, Οστοϊς, Ζεζίνιο (Μάνος 76′), Παυλίδης, Καλτσάς (Ρίος 92′), Μπαργκάν, Μπεν