Κάθε λόγο να κάνουν όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη έχουν στον Αστέρα Τρίπολης.

Οι Αρκάδες επικράτησαν την Κυριακή στο ΟΑΚΑ με 2-0 σκορ της -τυπικά γηπεδούχου- Καλλονής, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και εδραιώθηκαν στις θέσεις των πλέι οφ, αυξάνοντας στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά τους από τον έκτο της βαθμολογίας, Πανθρακικό.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Χουάνμα στο 35΄, ενώ στο 72΄ ο Καράσκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε για πρώτη φορά στο 14ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Ουσέρο από πλάγια θέση στην περιοχή, που εξουδετερώθηκε πάντως από τον Χογκ, ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Όσο περνούσε η ώρα οι Αρκάδες ανέβαζαν την απόδοσή τους και πίεζαν όλο και περισσότερο για να ανοίξουν το σκορ. Στο 24΄ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Ζακουάνι πήρε τη «μπουκιά από το στόμα» του Χουάνμα, που ήταν έτοιμος να πλασάρει.

Νέα κλασική ευκαιρία για τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη σημειώθηκε στο 32΄, με τον Μουνάφο να πλασάρει στην έξοδο τον Χογκ και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 35΄, όταν ο Χουάνμα «εκτέλεσε» από κοντά τον Χογκ κι έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα (0-1).

Η καλύτερη φάση της Καλλονής στα πρώτα 45 λεπτά σημειώθηκε στο 38΄, όταν ο Μανούσος απέτυχε να σκοράρει από πολύ κοντά στην αποτυχημένη προσπάθεια του Μπαντή να διώξει τη μπάλα μετά το αδύναμο σουτ του Λεοζίνιο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Αστέρας ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τις ευκαιρίες για να το «καθαρίσει». Στο 61΄ το σουτ του Ντε Μπλάσις έφυγε άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καράσκο με δυνατό σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Χογκ.

Το ματς τελείωσε στο 72΄. Από την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μουνάφο, ο Καράσκο πλάσαρε τον Χογκ και με τον τρόπο αυτό οι Αρκάδες προηγήθηκαν με 2-0.

Κίτρινες: Σανκαρέ

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Αναστασιάδης, Ζακουάνι, Κειτά (76΄ Φαρία), Καλτσάς, Γιορέντε (76΄ Καζάκης), Μανούσος, Λεοζίνιο, Περόνε (68΄ Νιαμπούγιου).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Κοντοές, Εντό, Ουσέρο, Μουνάφο (81΄ Τσαμπούρης), Ντε Μπλάσις (79΄ Ζησόπουλος), Καράσκο (85΄ Κάφα), Χουάνμα.