Με σκορ 3-1 ο Λεβαδειακός επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Κονέ (7’), Μάντζιος (38’ πέν.) και Μιλοσάβλιεβ (82’), ενώ ο Ντε Μπλάσις μείωσε προσωρινά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου για τους Αρκάδες. Ο Αστέρας από τη φάση του πέναλτι και μετά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κυριακόπουλου.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Για τον Λεβαδειακό, μόλις στο 7ο λεπτό, ο Ορτέγκα, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και με κοντινή κεφαλιά ο Κονέ άνοιξε το σκορ.

Στο 37ο λεπτό, ο Ορτέγκα και πάλι, μπήκε από αριστερά στη περιοχή του Αστέρα και λίγο πριν βρεθεί απέναντι από τον Μπαντή, ανατράπηκε από τον Κυριακόπουλο, κερδίζοντας πέναλτι. Μάλιστα, ο αμυντικός των Αρκάδων δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Την ποινή εκτέλεσε ο Βαγγέλης Μάντζιος, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0.

Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσαμπούρης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ντε Μπλάσις, σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 82’. Από κάθετη μπαλιά του Καπό ο Μιλοσάβλιεβ έκανε βγήκε απέναντι από τον Μπαντή και σκόραρε.