Χορταστικό από όλες τις απόψεις ήταν το παιχνίδι στην Τρίπολη, με το οποίο έπεσε τη Δευτέρα η αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στον τοπικό Αστέρα και τη Ξάνθη περιελάμβανε αρκετή βροχή, μπόλικο σασπένς, τέσσερα γκολ, ένα δοκάρι και αρκετές καλές φάσεις, ωστόσο δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό με τον Εντό, ωστόσο οι Ακρίτες έκαναν την ολική ανατροπή πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με γκολ των Κάλβο (37′) και Σολτάνι (43′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, φτάνοντας τελικά το 2-2 στο 81ο λεπτό με τον Ουσέρο.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε… ροντέο με τον Σολτάνι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 89′  για τη Ξάνθη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χουάνμα είχε δοκάρι με κεφαλιά.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Γκολ:
12′ Εντό, 81′ Ουσέρο/ 37′ Κάλβο, 43′ Σολτάνι

Κίτρινες: 17′ Λούι, 19′ Ντε Μπλάσις, 76′ Μπαράλες, 89′ Ζησόπουλος – 30′ Μαρίν, 40′ Κάλβο, 52′ Παΐτο, 89′ Μπέρτος

Κόκκινες: Χοσέμι (88′)

Αστέρας Τρίπολης (Στάϊκος Βεργέτης): Ερνάντες, Κοντοές, Κουρμπέλης, Ζησόπουλος, Λούι, Εντό, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Μουνάφο (57′ Χουάνμα), Ναβάρο, Μπαράλες.

Ξάνθη (Ράινερ Μάουρερ): Τσέμα, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Χοσέμι, Παΐτο, Ντιέ (90′ Ράνος), Φλίσκας, Μαρίν (46′ Σολάρι), Μάνταλος, Σολτάνι, Κάλβο (77′ Μπέρτος)