Με γκολ του Μπαράλες στο 60ο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε της Ξάνθης στα Πηγάδια, στο παιχνίδι για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο την μεγάλη ευκαιρία την έχει ο Αστέρα. Στο 23’ ο Εντό επιχείρησε τη σέντρα, ο Μπαράλες έστρωσε και ο Καράσκο με δυνατό σουτ με το δεξί έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη ήρθε επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Κάλβο με πλασέ δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Μπαντή να μπλοκάρει. Στο 60′ ο Αστέρας κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Μπαράλες, ο οποίος πήρε τη πάσα από τον Ντε Μπλάσις στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ νίκησε τον Κυριακίδη.

Η Ξάνθη προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και στο 66’ ο Σολάρι έχασε μοναδική ευκαιρία καθώς από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά. Δύο ακόμα ευκαιρίες καταγράφηκαν με τους Ράνο και Κάλβο στο 70′ και το 71′, αντίστοιχα, ενώ στο 76′ Ράνος και Σολτάνι δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα μετά από φάση διαρκείας.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάλβο σημάδεψε το δοκάρι και έτσι το 1-0 δεν άλλαξε.

Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 0-1 (Nova 2)

Γκολ: 60′ Μπαράλες
-90′ +4′ δοκάρι ο Κάλβο

Κίτρινες κάρτες: Μπαξεβανίδης, Μαρίν – Εντό, Κουρμπέλης, Σανκαρέ, Ναβάρο, Κάφα