Με το σκορ στο 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον Αστέρα Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζάνη στο 5’ και ο Αστέρας απάντησε στο 60’ ο Ουσέρο. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 63’ ο Σαρακατσάνος για τους ακρίτες και στο 78’ ο Γκοϊάν για τους Αρκάδες, αποβλήθηκαν.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Ο Πανθρακικός προηγήθηκε με γκολ από το 5ο λεπτό. Ο Τζανής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα με κοντινό σουτ, ύστερα από λάθος γύρισμα του Πιπίνη. Ο Αστέρας προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως στο 26’ ο Μπαράλες με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σέρεμετ.

Μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες καταγράφηκε στο 52′, όταν ο Ντε Μπλάσις δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει. Ο Ουσέρο με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή του Πανθρακικού στο 60ό λεπτό, διαμόρφωσε το 1-1.

Το τελευταίο μισάωρο κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, αλλά με δύο αποβολές. Αυτή του Σαρακατσάνου στο 63′ με δεύτερη κίτρινη κι αυτή του Γκοαϊαν στο 78′ με τον Ρουμάνο να δέχεται δύο κίτρινες σε διάστημα τριών λεπτών!

Πανθρακικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (Nova 3)

Γκολ: 5′ Τζάνης (Πανθρακικός) – 60′ Ουσέρο (Αστέρας Τρίπολης)
-40′ δοκάρι ο Ντε Μπλάσις
-79′ δοκάρι ο Ντιόγκο

Κίτρινες κάρτες: Σαρακατσάνος, Τζάνης – Εντό, Ουσέρο, Μουνάφο, Μπαράλες, Γκοϊάν

Κόκκινες κάρτες: 63′ Σαρακατσάνος – 78′ Γκοϊάν

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Μπαϊκαρά, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Ζος, Εμπόου, Λαδάκης, Τζάνης (90′ Χασομέρης), Ρομέου, Κάσες (75′ Ζεκίνια), Ίγκορ (67′ Ντιόγκο).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Κοντοές, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Πιπίνης (57′ Πολ), Εντό (65′ Μπακασέτας), Ουσέρο, Μουνάφο (85′ Κουρμπέλης), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Μπαράλες.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης