Ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε όρθιος στο Βελιγράδι την Πέμπτη, καταφέρνοντας να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από την Παρτιζάν, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ελληνική ομάδα, η οποία άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με τις εμφανίσεις της στην Ευρώπη, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της UEFA, κατακτώντας 6 βαθμούς και τερματίζοντας στην τρίτη θέση, πίσω από τις Μπεσίκτας και Τότεναμ.

Ο αγώνας

Ο Αστέρας απείλησε πρώτος πριν καν μάλιστα συμπληρωθεί μισό λεπτό αγώνα, όταν μετά το γύρισμα του Μπαράλες ο Μπακασέτας έπιασε αμέσως το βολέ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Λούκατς.

Στο δεύτερο λεπτό χτύπησε για πρώτη φορά… συναγερμός στα καρέ του Θεοδωρόπουλου, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Νίνκοβιτς, ενώ στο 23′ ο πορτιέρο του Αστέρα εξουδετέρωσε και την κεφαλιά του Στάνκοβιτς.

Επτά λεπτά αργότερα οι Αρκάδες απάντησαν με το πλασέ του Γιαννιώτα, που βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Παρτιζάν, φάση η οποία ήταν η τελευταία αξιόλογη στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν στο 47ο λεπτό από λάθος υπολογισμό και έξοδο του Θεοδωρόπουλου ο Νίνκοβιτς “σημάδεψε” το αριστερό δοκάρι.

Στο 49΄ ο τερματοφύλακας του Αστέρα διόρθωσε το προηγούμενο λάθος του εξουδετερώνοντας την προσπάθεια του ίδιου παίκτη, για να χάσουν άλλες δύο ευκαιρίες οι γηπεδούχοι με τον Σκούλετιτς (68΄, 72΄), ο οποίος σούταρε άστοχα από καλή θέση.