Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League πανηγύρισε την Κυριακή στο Ηράκλειο ο Αστέρας Τρίπολης.

Οι Αρκάδες, με γκολ του Μπαράλες στο 58ο λεπτό, επικράτησαν με 1-0 του Εργοτέλη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής κι έφτασαν τους 18 βαθμούς ξεπερνώντας το συγκρότημα του Πετράκη, που μετά την ήττα του παρέμεινε στους 17.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά φτωχό και λιγοστές ήταν οι φορές που ανησύχησαν οι δύο γκολκίπερ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πολύ καλύτερος, με τους Αρκάδες να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν προειδοποιητική βολή με το σουτ του Κοντοέ στο 54ο λεπτό που κατέληξε στο δοκάρι του Αθανασίου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ με σκόρερ τον Μπαράλες.

Ο άσος του Αστέρα εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην άμυνα του Εργοτέλη, με δυνατό σουτ έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμά το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη, αν και… καρδιοχτύπησε στο 87΄, όταν ο Πελέ έπιασε ένα σουτ, αλλά ο Ερνάντεζ έδιωξε με υπερένταση.

Κίτρινες: 37′ Πελέ / 19′ Μπαράλες, 44′ Μουνάφο

Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Κοιλιάρας (8′ Τζανακάκης), Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Ρέντζας (63′ Μπαντιμπανγκά), Καρντόσο (71′ Αναστασάκος), Πελέ, Χαντί, Βερπακόφσκις, Ρομάνο, Διαμαντάκος

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Ερνάντες, Λουί, Ζησόπουλος, Γκόιαν, Κοντοές, Μουνάφο, Ουσέρο, Σέτι, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Μπαράλες (72′ Τσαμπούρης)