Με νίκη ξεκίνησε στον δεύτερο γύρο της Super League o Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες επιβλήθηκαν το Σάββατο με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στο 2014. Τα γκολ της ομάδας του Βεργέτη τα σημείωσαν οι Μπαράλες (14′) και Καράσκο (39′).

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φιλοξενούμενοι, που απέναντί τους βρήκαν τον πρώην προπονητή, τους Σάκη Τσιώλη, κατάφεραν από την αρχή να πάρουν και τα ηνία του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ. Στο 14′ και σε φάουλ του Τσαμπούρη, ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.

Στη συνέχεια το ματς ήταν χωρίς ρυθμό και χωρίς φάσεις, με τους γηπεδούχους να κάνουν μόνο μια φορά αισθητή την παρουσία τους, όταν στο 33′ η κεφαλιά του Λιλά εξουδετερώθηκε με ευκολία από τον Ερνάντες.

Έξι λεπτά αργότερα (39′), ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του με μια γρήγορη αντεπίθεση και τον Καρσάκο να σουτάρει εύστοχα και να κάνει το 0-2.

Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (49′) ο ΠΑΣ έχασε σπουδαία ευκαιρία να μειώσει και ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Κυβελίδης από κοντά επιχείρησε να σκοράρει, αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα κατάφεραν να διώξουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Εντούτοις, σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια ο Αστέρας κράτησε το ματς στα μέτρα του και, χωρίς να πετύχει κάτι ουσιαστικό, απέφυγε το να δώσει διαδρόμους στον αντίπαλό του κι έτσι έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση με 2-0.

Κίτρινες: Μπέριος, Λίλα, Κυβελίδης, Μιχαήλ – Γκοϊάν, Ουσέρο, Εντό

ΠΑΣ Γιάννινα (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Στρούνα (46′ Κυβελίδης), Μπέριος (64′ Κρητικός), Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Βίλα, Κοροβέσης (46′ Σονγκό), Ακόστα, Ίλιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Χερνάντεζ, Τσαμπούρης, Γκοϊάν, Κοντοές, Ζησόπουλος, Μουνάφο, Εντό, Ουσέρο, Καράσκο (76′ Σέτι), Ντε Μπλάσις (68′ Ουρτάδο), Μπαράλες (89΄ Ντελγκάδο).