Στη Super League θα αγωνίζεται, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, και τη νέα σεζόν ο Πανιώνιος καθώς πήρε το τρίποντο στον κρίσιμο εντός έδρας αγώνα του κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και μάλιστα με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Οι «κυανέρυθροι» συνέτριψαν με 3-0 σκορ τους Αρκάδες στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έφτασαν τους 38 βαθμούς, αποκτώντας απόσταση επτά βαθμών από τα πλέι άουτ.

Μάλιστα το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το α’ ημίχρονο, με τέρματα των Γιάννου (6΄), Αραβίδη (29΄) και Ντούνη (42΄).

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις της νίκης από το πρώτο 45λεπτο.

Στο 6ο λεπτό, μετά από άστοχη έξοδο του Μπαντή, ο Γιάννου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 29΄ο Αραβίδης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αστέρα και με συρτό σουτ έκανε το 2-0.

Μάλιστα στο 42΄ ο Ντούνης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0, γέρνοντας ακόμη περισσότερο την πλάστιγγα της νίκης προς το μέρος της ομάδας του.

Ενδιάμεσα ο Χουάνμα είχε δύο καλές στιγμές για τον Αστέρα: στο 33’ με κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Ανέστη σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στο 39΄ πάλι με κεφαλιά, έστειλέ την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπορεί να μην εμφανίστηκε το ίδιο απειλητικός, όμως δεν απειλήθηκε κιόλας κι έτσι πέρασαν 45 λεπτά σαν τυπική διαδικασία.

Ουσιαστικά μόνο στο 77΄ δημιουργήθηκε μια καλή φάση, όταν ο Αραβίδης βρέθηκε απέναντι από τον Μπαντή, αλλά απέτυχε να τον νικήσει.

Κίτρινες: Παντίδος – Γκοϊάν, Μουνάφο

Πανιώνιος (Νίκος Αναστόπουλος): Ανέστης, Αραβίδης, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Κολοβός (65΄ Λάζνικ), Κούρντι, Κούρος (71΄ Ζαχαράκης), Λαμπρόπουλος, Παντίδος, Ντούνης, Γιάννου (78΄ Καμπάνταης).