Ακάθεκτος προχωράει ο Άρης στη Super League, σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, η οποία του επέτρεψε να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μάντζιου επιβλήθηκε την Κυριακή στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-0 της Athens Kallithea, για την 8η αγωνιστική, χάρη στα γκολ των Γιάκουμπ Μπράμπετς (65’) και Μάνου Γκαρθία 88’ και φιγουράρει στην πρώτη θέση με 17 βαθμούς, έχοντας συγκάτοικο σε αυτήν τον συμπολίτη της, ΠΑΟΚ.

Η αποβολή του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη στο 34’ έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι, η οποία παραμένει χωρίς νική στο πρωτάθλημα.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΠΡΑΜΠΕΤΣ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ ΓΚΑΡΘΙΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή ένταση και εκατέρωθεν δυνατά μαρκαρίσματα και τους γηπεδούχους να έχουν, φυσιολογικά, την κατοχή της μπάλας. Ο Λορέν Μορόν ανάγκασε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σε δύσκολη επέμβαση τον Μπερναμπέ Μπαραγάν στο 10ο λεπτό ενώ οκτώ λεπτά μετά, έπειτα από αντεπίθεση, ο Ντεμέτριους πλάσαρε πάνω στον Χουλιάν Κουέστα που πραγματοποίησε τη 200η εμφάνισή του με τη φανέλα του Άρη.

Η αποβολή του Πασαλίδη στο 34’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μορόν, έκανε ακόμη πιο πιεστικούς τους «κίτρινους». Που στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους νόμισαν πως κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Χουάνκαρ από τον Νικολάς Ισιμάτ-Μιρίν, ωστόσο από το VAR (Τάσος Παπαπέτρου και Παντελής Σπυρόπουλος) φώναξαν τον Πέτρο Τσαγκαράκη. Ο Χανιώτης ρέφερι είδε στο μόνιτορ τη φάση και πήρε πίσω το πέναλτι, καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Ισπανού αμυντικού του Άρη.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή της μπάλας στο 79%-21% και τις τελικές προσπάθειες στο 9-2 και την ίδια μορφή είχε και το δεύτερο. Εν τέλει, η λύση για την ομάδα του Άκη Μάντζιου ήρθε από στατική φάση. Το όγδοο κόρνερ των γηπεδούχων, εκτέλεσε ο Μάνου Γκαρθία με τον Μπράμπετς να κάνει την κεφαλιά για το 1-0 στο 65’ – δοκάρι και μέσα παρά την προσπάθεια του Μπερναμπέ.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι είχε τη στιγμή της για να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Αλεσάντρο Μερκάτι στο 70’, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα. Ο Κλέιτον Ντιαντί, από την κάθετη του Φαμπιάνο Λέισμαν, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο 72’ ενώ επτά λεπτά μετά ο Μπερναμπέ νίκησε τον Βλάντιμιρ Νταρίντα σε τετ α τετ μετά την όμορφη πάσα του Μάνου Γκαρθία.

Εν τέλει, ο Ισπανός μέσος ήταν αυτός που έδιωξε το όποιο άγχος, σκοράροντας στο 88’. Ο Μορόν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντρέι Μοτόκ, έδωσε στον Μάνου Γκαρθία που «έγραψε» το τελικό 2-0. Ο Άρης έφτασε στους 17 βαθμούς και την πρώτη θέση, χωρίς να υπολογίζεται το ντέρμπι «Δικεφάλων», αφήνοντας την Athens Kallithea FC χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Μόντσου – Πασαλίδης, Ισιμάτ-Μιρίν, Ματίγια, Εντιαγέ.

Κόκκινες: Πασαλίδης (34’)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75’ Νταρίντα), Ντιαντί (75’ Σίστο), Μάνου Γκαρθιά (89’ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ (59’ Φετφατζίδης), Μορόν (89’ Κουάισον).

ATHENS KALLITHEA FC (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Σοϊρι (85’ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμάτ-Μιρίν, Πασαλίδης, Μότοκ, Μερκάτι (72’ Βαλμπουενά), Ματίγια (46’ Εντιαγέ), Ντεμέτριους (72’ Λουκίνας), Τζιάνι, Ουλντρίκις (39’ Μεχίας).