Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε η ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν, επικρατώντας 2-0 της Γκενκ στο Βέλγιο. Με τους νεοαποκτηθέντες Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς και Πινέδα να πραγματοποιούν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα κιτρινόμαυρα όπως βέβαια και ο Ματίας Αλμέιδα στον πάγκο, η Ένωση έδειξε διάθεση να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο, με πίεση ψηλά και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Αν και το αποτέλεσμα δεν έχει μεγάλη σημασία στα φιλικά, πρέπει να σημειωθεί ότι η Γκενκ βρίσκεται σε υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας, καθώς το βελγικό πρωτάθλημα αρχίζει σε μία εβδομάδα.

Πρωταγωνιστές του αγώνα για την ΑΕΚ ήταν ο Μήτογλου και ο Αθανασιάδης. Ο πρώτος, αν και αμυντικός, είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο. Μόλις στο τρίτο λεπτό, πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα μετά από παρέμβαση του Μουνιόθ της Γκενκ. Στο 33΄ ο Μήτογλου διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μετά από κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Αραούχο. Σε ό,τι αφορά τον τερματοφύλακα της Ένωσης, απέκρουσε πέναλτι του Ντέσερς στο 13΄, ενώ στο 23΄ σταμάτησε τον ίδιο παίκτη σε τετ-α-τετ.

Ο «Δικέφαλος» είχε κι άλλες ευκαιρίες με τους Λιβάι Γκαρσία, Μπότο και Κοσίδη, ενώ διατήρησε την καλή εικόνα της και στο β΄ ημίχρονο, παρά τις πολλές αλλαγές του Αλμέιδα.

Γκενκ – ΑΕΚ 0-2 (Cosmote Sport 1)

Γκολ: 3′ αυτ. Μουνιόθ, 33′ Μήτογλου

Κίτρινες κάρτες: Μουνιόθ – Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Μήτογλου, Κορνέζος

Γκενκ (Βράνκεν): Φάντεφορντ, ΜακΚένζι (69′ Λουκούμι), Αρτεάγα, Ίτο (69′ Νέμεθ), Χέινεν, Ντέσερς (69′ Μπιλάλ – 87′ Γκέσενς), Τρέζορ (69′ Πέιντσιλ), Χροσόφσκι, Μουνιόθ, Όιεν (69′ Τζον), Κουέστα.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Τζούμπερ, Αραούχο.

Στο δεύτερο μέρος: Χατζηεμμανουήλ, Μισελέν, Μοχαμάντι, Κορνέζος, Λάτσι, Μουστακόπουλος, Γιούσης (81′ Ραντόνια), Μαχαίρας (77′ Τζούντα Γκαρσία), Πινέδα, Μπότος, Κοσίδης.