Τη δεύτερη ήττα της στα φιλικά προετοιμασίας που δίνει εκτός Ελλάδας (προηγήθηκε το 6-0 από την Άλκμααρ) εν όψει της νέας περιόδου γνώρισε η ΑΕΚ, αυτή την φορά με 4-1 από την Κλαμπ Μπριζ, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια της.

Στο προπονητικό κέντρο των πρωταθλητών Βελγίου η ΑΕΚ ηττήθηκε 4-1, με τον Ματίας Αλμέιδα να δοκιμάζει αρκετά σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες.

Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 12′, με τον Λιούμπιτσιτς άθελά του να ισοφαρίζει για την Μπριζ με αυτογκόλ μόλις ένα λεπτό αργότερα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Βέλγοι βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Γιούτγκλα και Ταλμπί.

Η ελληνική ομάδα είχε αρκετές καλές φάσεις για να μειώσει στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο φινάλε του παιχνιδιού η Μπριζ (έμεινε εκτός ο Τζόλης) βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Μπαρμπέρα.

Η ενδεκάδα της Ένωσης: Μπρινιόλι (76′ Θεοχάρης), Ρότα (76′ Ραντόνια), Χατζησαφί (76′ Κανελλόπουλος), Μουκουντί (33′ Πήλιος – 76′ Χρυσόπουλος), Μήτογλου (76′ Κοσίδης), Γιόνσον (76′ Ρουκουνάκης), Γαλανόπουλος (76′ Φοφανά), Ζίνι (76′ Κάτσικας), Ελίασον (46′ Άμραμπατ – 90′ Μαχαίρας), Λιούμπισιτς (46′ Μάνταλος), Γκαρσία (76′ Θεοδωρίδης).