Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, που διεξήχθη την Κυριακή στην Opap Arena, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται στο 22′ με τον Πόνσε και τους Πειραιώτες να απαντούν στο 38′ με τον Ελ Καμπί.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται μόνοι στην κορυφή με 10 βαθμούς (ο Παναθηναϊκός, που ακολουθεί με 9 έχει έναν αγώνα λιγότερο), ενώ η «Ένωση» έχει 5, επίσης με ένα ματς λιγότερο.

Με εκπλήξεις παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα στο αποψινό ντέρμπι, καθώς άφησε στον πάγκο τον Πινέδα και ξεκίνησε βασικό τον Αραούχο.

Στον αντίποδα μία μεγάλη έκπληξη επιφύλαξε και ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στο αρχικό σχήμα των Πειραιωτών καθώς έδωσε φανέλα βασικού στον Ποντένσε αντί του Μπιέλ.

Στην ΑΕΚ ανήκε η πρώτη καλή ευκαιρία στο ντέρμπι: στο 7ο λεπτό ο Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να δείχνει σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα  σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος διαιτητής του ματς καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κίνι στον Ρότα, ωστόσο μετά από προτροπή του συμπατριώτη του στο VAR να δει τη φάση ο ίδιος στο on field review, πήρε πίσω την απόφασή του.

Στο 18′ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έκανε μία τρομερή επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Μοχαμάντι με το ένα χέρι, ωστόσο στο 22′ η τρίτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ αποδείχθηκε και… φαρμακερή για τους Πειραιώτες.

Μετά από ωραίο ένα-δύο του Ρότα με τον Ελίασον, ο πρώτος έκανε το σουτ που εν τέλει κατέληξε σε… ασίστ στον Πόνσε, ο οποίος από κοντά, όντας αμαρκάριστος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας για το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και όσο περνούσε η ώρα γινόταν ολοένα και πιο επικίνδυνος.

Στο 30′ οι ερυθρόλευκοι απείλησαν την εστία του Στάνκοβιτς με το ωραίο σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, με τον γκολκίπερ της Ένωσης να ίπταται, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Οκτώ λεπτά αργότερα πάντως οι Πειραιώτες κατάφεραν να κάνουν το 1-1, με τον Ποντένσε να σκάβει ωραία την μπάλα και να τροφοδοτεί τον Ελ Κααμπί, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα ο σκόρερ των φιλοξενούμενων στον πανηγυρισμό του σχημάτισε το «Μ» με τα χέρια του. Φόρος τιμής στον αδικοχαμένο Μιχάλη Κατσούρη; Πανηγύρισε έτσι για τα θύματα των καταστροφικών σεισμών στο Μαρόκο; Όπως και να έχει, ήταν μια σπουδαία χειρονομία.

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ πραγματοποίησε δύο αλλαγές καθώς αποχώρησαν οι Γιόνσον, Βίντα. Η αλλαγή του Κροάτη ήταν αναγκαστική, συνεπώς εγείρονται αμφιβολίες όσον αφορά τη συμμετοχή του στους δύο επόμενους, πολύ δύσκολους, αγώνες της Ένωσης: με το Μπράιτον στην Αγγλία και με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Στο 59ο λεπτό ο Αραούχο σκόραρε, μετά από παράλληλη σέντρα του Ελιάσον, ωστόσο ο διαιτητής τσεκάροντας τη φάση στο on field review το ακύρωσε για χέρι του Πινέδα στο ξεκίνημα της φάσης.

Ο ρυθμός του αγώνα έκτοτε έπεσε κατακόρυφα, το ματς έγινε πολύ δυνατό, σε κάποιες περιπτώσεις σκληρό. Ο Αλμέιδα αποφάσισε να ρισκάρει για τη νίκη με τις τελευταίες αλλαγές στο 75΄ και δίδυμο Πόνσε, Ζίνι στην επίθεση. Λίγο αργότερα ο Μαρτίνεθ έδωσε στον Γιόβετιτς το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.
Μια «οβίδα» του Ζίνι στο 83΄ «ανησύχησε» τον Πασχαλάκη, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, στην καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο.

Η ΑΕΚ φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις προς το τέλος του παιχνιδιού και άσκησε έντονη πίεση στους φιλοξενούμενους, με τον Πασχαλάκη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Πόνσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

Γκολ: 22′ Πόνσε (ΑΕΚ), 38′ Ελ Καμπί (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Φορτούνης (Oλυμπιακός), Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Ρότα (ΑΕΚ), Μπιέλ (Ολυμπιακός) Ροντινέι (Ολυμπιακός)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα (46′ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Γιόνσον (46′ Πινέδα), Σιμάνσκι (75′ Ζίνι), Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Τσούμπερ, Αραούχο (72′ Γαλανόπουλος), Πόνσε

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Κίνι, Φρέιρε, Ρέτσος, Ροντινέι, Έτσε (82′ Ορτέγκα), Καμαρά, Φορτούνης (70΄ Ιμπόρα), Ποντένσε (55′ Σκάρπα), Μασούρας (55′ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (82′ Γιόβετιτς)

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες (Πορτογαλίας), Βοηθοί: Πάολο Σοάρες, Ριμπέιρο (Πορτογαλίας), 4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
VAR: Μιγκέλ Ούγκο (Πορτογαλίας), AVAR: Ψαρρής (Ζακύνθου)