Για να πραγματοποιηθεί μία μεγάλη επιτυχία, κάποιες φορές είναι αναγκαίο οι συντελεστές της να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους.

Ακριβώς αυτό έγινε στην εφετινή ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα! Αν ψάχνει κανείς το μυστικό, αρκεί να ανατρέξει στα πεπραγμένα των παικτών και του προπονητή, όπως αυτά αποτυπώνονται σε αριθμούς. Δέκα ποδοσφαιριστές της Ένωσης έκαναν ρεκόρ καριέρας, ενώ και ο Αλμέιδα κατέγραψε μακράν την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του.

Και όταν από ένα σύνολο 16-17 ποδοσφαιριστών που αποτελούν το βασικό rotation, τα 2/3 έχουν ξεπεράσει τον εαυτό τους και σπάνε ατομικά ρεκόρ, τότε η επιτυχία είναι εγγυημένη!

Ας δούμε τους δέκα ποδοσφαιριστές που πραγματοποίησαν εκπληκτική σεζόν καταρρίπτοντας τα ατομικά τους ρεκόρ (οι αριθμοί αφορούν μόνο το πρωτάθλημα):

1. Γιώργος Αθανασιάδης: Με 21 clean sheets σε 30 ματς διέλυσε την προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του. Είχε 13 πέρσι (2021/22) με τη Σερίφ Τιρασπόλ, μόνιμη πρωταθλήτρια Μολδαβίας

2. Λάζαρος Ρότα: Με 2407 λεπτά συμμετοχές και 31 συμμετοχές στη Super League έκανε ρεκόρ και στις δύο κατηγορίες. Η καλύτερή του χρονιά ήταν 24 συμμετοχές με τη Φορτούνα Σιτάρντ το 2020/21 και 1842 λεπτά με τη Μιχαλόβτσε στην Τσεχία το 2018/19.

3. Αρόλντ Μουκουντί: Με 27 συμμετοχές (ρεκόρ καριέρας σε επίπεδο Α΄ κατηγορίας) ηγείται άμυνας η οποία ολοκλήρωσε τη σεζόν με παθητικό 17 γκολ σε 36 ματς. Εντυπωσιακή αλλαγή δεδομένων για έναν ποδοσφαιριστή οι ομάδες του οποίου δέχονταν πάντα από 45 και πάνω! Αποκτήθηκε από τη Σεντ Ετιέν που έφαγε 77 γκολ στην περσινή σεζόν!

4. Ομπερίν Πινέδα: Με 9 γκολ σε 36 αγώνες έκανε ρεκόρ καριέρας, αφού είχε πετύχει 7 σε ηλικία 19 ετών, τη σεζόν 2015/16, σε 34 ματς στα πρωταθλήματα (Απερτούρα, Κλαουσούρα) του Μεξικού

5. Νόρντιν Άμραμπατ: Με 8 γκολ και 4 ασίστ σε 31 ματς, διένυσε την πιο παραγωγική χρονιά της καριέρας του στην Ευρώπη, μετά το μακρινό 2007/2008. Τότε, σε ηλικία μόλις 20 ετών, είχε 10 γκολ και 7 ασίστ με την Φένλο σε 33 ματς στην Ολλανδία. Δεδομένου ότι πήρε πρωτάθλημα με την ΑΕΚ, η εφετινή είναι σίγουρα η καλύτερη σεζόν της καριέρας του, αφού το 2008 η Φένλο είχε υποβιβαστεί!

6. Λιβάι Γκαρσία: Τριπλασιασμός της παραγωγικότητάς του με 14 γκολ, ενώ μέχρι τώρα η καλύτερη επίδοσή του ήταν τα 4, τις δύο προηγούμενες χρονιές του με την ΑΕΚ. Γενικά, πριν από την εφετινή σεζόν είχε πετύχει 16 γκολ σε 119 ματς πρωταθλήματος σε επτά χρόνια καριέρας, ενώ εφέτος σκόραρε 14 σε 31 αγώνες μέσα σε 9 μήνες!

7. Σέρχιο Αραούχο: Ρεκόρ καριέρας στις ασίστ με 8, ισοφαρίζοντας εκείνη την ξέφρενη σεζόν του με τη Λας Πάλμας το 2014/2015 όταν είχε και 23 γκολ σε 39 ματς στην Β΄ κατηγορία της Ισπανίας. Σε επίπεδο Α΄ εθνικής, όμως, αυτό είναι ρεκόρ. Παράλληλα, έκανε την πιο «γεμάτη» σεζόν της καριέρας του παρά τον τραυματισμό του. Είχε 29 ματς και 2.380 λεπτά συμμετοχής ενώ μέχρι πρότινος η πληρέστερη ήταν το 2015/16 (επίσης Λας Πάλμας) με 30 συμμετοχές και 1819 λεπτά στη La Liga.

8. Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς: Μακράν η πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του με 9 γκολ και 5 ασίστ. Τα προηγούμενα επτά χρόνια είχε σημειώσει μόλις 3 γκολ στο πρωτάθλημα (με την Αϊντραχτ)!. Ωστόσο, τη σεζόν 2013/2014 είχε 11 τέρματα (αλλά μόλις μία ασίστ) με τη Βοϊβοντίνα, όταν αγωνιζόταν ως αριστερός winger.

9. Νταμιάν Σιμάνσκι: Την τελευταία αγωνιστική στη φιέστα με τον Βόλο, έκανε ρεκόρ καριέρας με 30 συμμετοχές, ενώ το προηγούμενο ήταν οι 29 με τη Βίσλα Πλοκ το 2018. Συμπτωματικά τη σεζόν εκείνη είχε δεχτεί 11 κίτρινες κάρτες, ενώ εφέτος είχε 9.

10. Εσχάν Χατζισαφί: Μετά τις 29 συμμετοχές που πραγματοποίησε φέτος, συμπλήρωσε 57 αγώνες πρωταθλήματος σε δύο χρόνια με την ΑΕΚ με απολογισμό 2 γκολ και 4 ασίστ. Σε όλη την υπόλοιπη καριέρα του στην Ευρώπη με Άιντραχτ, Πανιώνιο και Ολυμπιακό έχει 2 γκολ 1 ασίστ σε 47 ματς!

Απίστευτη χρονιά και για τον Αλμέιδα

Ο Ματίας Αλμέιδα κατέγραψε άνετα ένα πολύ μεγάλο ατομικό ρεκόρ σε ποσοστό νικών. Ο Αργεντινός τεχνικός έκλεισε τη σεζόν με 26 νίκες σε 36 αγώνες, δηλαδή ποσοστό 72%. Τεράστια η διαφορά με τα υπόλοιπα πρωταθλήματα στα οποία έχει εργαστεί.