Για ακόμα μία φορά, ο Στίβεν Τσούμπερ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ! Με γκολ του Ελβετού στο 82΄ και το 90+5΄, η Ένωση νίκησε 3-1 τον Άρη στην «ΟΠΑΠ Αρένα» και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 4η αγωνιστική των play off της Super League. Νωρίτερα, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με πέναλτι του Γκαρσία στο 36΄, ενώ ο Άρης είχε ισοφαρίσει με τον Ιτούρμπε στο 45+1΄.
Με μία από τις γνωστές… εκρηκτικές της εκκινήσεις, η ΑΕΚ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Όμως ο Αραούχο, εντελώς μόνος από το ύψος της μικρής περιοχής, «σημάδεψε» με κεφαλιά τον Κουέστα. Αυτή ήταν κι η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ένωσης, μέχρι τη φάση του πέναλτι. Στο 36΄ ο Ετέμπο έπαιξε πολύ απρόσεκτα και ανέτρεψε τον Ελίασον μέσα στην περιοχή. Αναμφισβήτητη παράβαση, η οποία καταλογίστηκε από τον διαιτητή και μετατράπηκε σε γκολ από τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος έφτασε τα 12 εφέτος, στην πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του.
Ο Άρης ήταν σε γενικές γραμμές πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλές στιγμές και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το γκολ που άξιζε, στις καθυστερήσεις. Στο 45+1΄ ο Πάλμα με φοβερό σουτ «τράνταξε» το δοκάρι του Αθανασιάδη και στην επιστροφή της μπάλας, ο Ιτούρμπε, παρότι δεν είχε καλή ισορροπία, κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.
Στο 55΄ ο Κουέστα πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση στη μεγάλη ευκαιρία του Αραούχο, από ασίστ του Λιβάι. Ο Άρης στεκόταν καλύτερα όμως κι αυτό το διαπίστωσε ο Αλμέιδα, που προχώρησε σε τριπλή αλλαγή κι αυτό είχε ευεργετικά αποτελέσματα για τους γηπεδούχους. Οι Τσούμπερ, Πινέδα, Φερνάντες που μπήκαν μετά το 60΄, έκαναν πολύ πιο κινητική την ΑΕΚ στην επίθεση και στο 79΄, από πάσα του Πινέδα, ο Τσούμπερ βρέθηκε μόνος, αλλά ο Κουέστα πραγματοποίησε ακόμα μία μεγάλη απόκρουση.
Όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 82΄, όταν ο Στίβεν Τσούμπερ εξαπέλυσε μια «οβίδα» έξω από την περιοχή και «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για να χαρίσει στην ΑΕΚ τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 90+2΄, ο Πινέδα έχασε μοναδική ευκαιρία «σημαδεύοντας» το δοκάρι, ενώ στο 90+5΄ ο Τσούμπερ διαμόρφωσε από κοντά το τελικό 3-1.
ΑΕΚ – Άρης 3-1 (Cosmote Sport 1)
Γκολ: 36′ πεν. Γκαρσία (AEK), 45’+1 Ιτούρμπε (Άρης), 82′ Τσούμπερ (ΑΕΚ), 90’+5 Τσούμπερ (ΑΕΚ)
Κίτρινες κάρτες: Γκατσίνοβιτς, Ρότα, Φερνάντες,Τζαβέλλας – Ετέμπο, Ιτούρμπε, Καμάτσο, Νταμπό, Χριστοδουλόπουλος
Κόκκινες κάρτες: –
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Ελίασον (61′ Φερντάντες), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (61′ Πινέδα), Γκαρσία (90’+7 Μοχαμάντι), Αραούχο (60′ Τσούμπερ).
Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά (81′ Χριστοδουλόπουλος), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (29′ Ενκουλού), Πίρσμαν, Ετέμπο (46′ Ντουκουρέ), Νταμπό, Ιτούρμπε (61′ Οντουμπάτζο), Νταρίντα, Πάλμα (82′ Μαζικού), Καμάτσο.