Πλούσιο σε γκολ και  θέαμα ήταν το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στην Ιταλία και τη Βραζιλία, που διεξήχθη την Πέμπτη στη Γενεύη της Ελβετίας και ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 2-2 σκορ.

Οι Φρεντ (33′) και Οσκαρ (42′) έδωσαν προβάδισμα στη «σελεσάο» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η «σκουάντρα ατζούρα» με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρματα των Ντε Ρόσι (54΄) και Μπαλοτέλι (57΄).

Ιταλία: Μπουφόν, Μάτζο, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Ντε Σίλιο (74′ Αντονέλι), Πίρλο (46′ Τσέρτσι), Ντε Ρόσι (81′ Ντιαμάντι), Μοντολίβο, Τζακερίνι (68′ Πόλι), Οσβάλντο (46′ Ελ Σααραουί), Μπαλοτέλι (83′ Τζιλαρντίνο).

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Άλβες, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Φιλίπε Λουίς (77′ Μαρσέλο), Φερνάντο, Ερνάνες, Οσκάρ (62′ Κακά), Χουλκ (85′ Ζεάν), Νεϊμάρ, Φρεντ (69′ Ντιέγκο Κόστα).