Ο Ηρακλής… λαχτάρισε τους οπαδούς του για ένα ημίχρονο, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη επικράτησε με 3-1 του Πανθρακικού, κάνοντας έτσι «ποδαρικό» με το… δεξί στο 2010.

Η ομάδα του Σάββα Κωφίδη βρέθηκε να χάνει με 1-0, μετά το γκολ του Φαγιάρδο στο 41’, ωστόσο με τέρματα των Ηλιάδη (48’), Ιάκομπ (53’) και Μιλάνο (58’) πήρε εντέλει το τρίποντο.

Καθοριστικό ρόλο στον αγώνα έπαιξε η αποβολή του Μπελέκ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 50’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Εν συνεχεία Ηρακλής και Πανθρακιός προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά, χωρός ωστόσο να σημειωθεί κάποια αξιόλογή φάση.

Όλα αυτά μέχρι το 43’, όταν η ομάδα της Θράκης κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, παγώνοντας το «Καυτανζόγλειο».

Σκόρερ της ομάδας του Καρτιέ ο Φαγιάρδο, ο οποίος μετά από σέντρα του Κλεμέντ από τα αριστερά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του «γηραιού» μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τον αγώνα και τρία λεπτά μετά την ενάρξη της επανάληψης.

Στο 48` ο Περπερίδης σέντραρε από δεξιά και ο Ηλιάδης αφού κοντρόλαρε σούταρε δυνατά και ισοφάρισε για τον Ηρακλή.

Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπελεκ επειδή χτύπησε εκτός φάσης τον Περπερίδη και οι ισορροπίες άλλαξαν άρδην υπέρ των γηπεδούχων.

Έτσι, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιακομπ εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος των αμυντικών του Πανθρακικού και με σουτ από δύσκολη θέση, έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά η αναμέτρηση, αφού η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ήταν τέτοια, που κατέστησε τους παίκτες του Κωφίδη απόλυτα «αφεντικά».

Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μιλάνο, ο οποίος στο 59’ «κρέμασε» τον Ταϊρη.

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Περπερίδης, Ιωαννίδης, Κατσαμπής (46′ Σαρακατσάνος), Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (83′ Μάρτος), Τούμα (46′ Μιλάνο), Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιάκομπ.

Πανθρακικός (Αλμπέρ Καρτιέ): Ταΐρης, Κανωτίδης, Κλεμάν (65′ Παπαδόπουλος), Τζόκιτς, Μπαχαρίδης, Άλβες, Αργυρίου (55′ Καζάκης), Φαγιάρδο (75′ Πιθαρούλης), Ρομπέρ, Μπουβάλ, Μπέλεκ.