Παίζοντας με καρδιά πρωταθλητή ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το δεύτερο παιχνίδι του με την Αναντολού Εφές και βρίσκεται μία… ανάσα από το Final 4 της Euroleague, που θα διεξαχθεί στο Λονδίνο.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε την Παρασκευή με το ευρύ 71-53 των Τούρκων στο ΣΕΦ και με το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ, πλέον απέχει μόλις μία νίκη από τους «4» της διοργάνωσης.

Οι Σπανούλης, Χάινς και Άντιτς με 15, 12 και 11 πόντους τράβηξαν το… κουπί στο σκοράρισμα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι θα πρέπει να επισημανθεί ότι έπαιξαν και εξαιρετική άμυνα, «πνίγοντας» την αντίπαλό τους, που είχε και πάλι 2/15 τρίποντα (σ.σ.: μόνο ο Γκονλούμ είχε διψήφιο αριθμό πόντων με 13).

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Τουρκία, όπου ο Ολυμπιακός την ερχόμενη Τετάρτη θα προσπαθήσει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, και κάνοντας το sweep, να σφραγίσει το «εισιτήριο» για τη βρετανική πρωτεύουσα.

Βέβαια τα πράγματα δεν έμοιαζαν ιδανικά για τους Πειραιώτες από την αρχή του ματς και χρειάστηκε να ανασυνταχθούν και να ανεβάσουν… στροφές, προκειμένου να φτάσουν σε αυτή την εμφατική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδίασαν τους πρωταθλητές Ευρώπης και παίζοντας κοντά στο καλάθι -και σε συνδυασμό πάντα με την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (16-9)- βρέθηκαν στο 6′ να είναι μπροστά με 10 πόντους (2-12).

Εντούτοις, η απάντηση του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άργησε να έρθει, τράβηξε στον πάγκο τον Πάουελ που υστερούσε στις μάχες της ρακέτας, έδωσε ανάσες στον Πρίντεζη και «έριξε» στο παρκέ Άντιτς και Χάινς, με τον πρώτο να δίνει λύσεις και από τα 6.75.

Με την είσοδο των δύο ψηλών ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 12-4 μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου στο -2 (14-16).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να κλείνει τα «πικ εν ρολ» των Τούρκων, να ανακτά την κυριαρχία στα ριμπάουντ και να «βλέπει» το Σπανούλη να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων μέχρι το ημίχρονο (11π.) και να διαλύει την άμυνα ζώνης της Αναντολού, η οποία τα… έσπασε και σήμερα από τα 6.75 (1/8).

Μάλιστα, οι πρωταθλητές Ευρώπης κράτησαν με εξαιρετική άμυνα τους Τούρκους στους 8 πόντους για περίπου 9 λεπτά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 19′ στο +11 (34-24).

Οι Τούρκοι με τον Σιπ να βρίσκει λύσεις προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και πάλι ο Χάινς αντί του Πάουελ (στο 25′), ο Σπανούλης δημιούργησε ιδανικές συνεργασίες με τον Αμερικανό και ο Ολυμπιακός με σερί 10-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Πρίντεζη, εκτόξευσε τη διαφορά στους +15 πόντους (49-34 στο 27′).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το 52-40 και τον Σλούκα να ξεσηκώνει το ΣΕΦ στην εκπνοή από τα 6.75.

Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται και να σκέφτεται από σήμερα το «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη, που θα τον στείλει στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, όπου θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το στέμμα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11(3), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5(1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης.

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 8, Βούγιασιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7(1), Γκόνλουμ 13, Σαβάνοβιτς 5(1) , Λούκας 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 9.