Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 του μπάσκετ πήρε ο Πανελλήνιος, ο οποίος κέρδισε με 82-60 την Ολύμπια Λάρισας. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και έδειξε να έχει αφήσει πίσω της την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ολύμπια ξέφυγε με 10-3 στο σκορ, αλλά ο Πανελλήνιος κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση φτάνοντας το σκορ στο 10’ σε 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-33 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κλειδί της νίκης των “Ολυμπιονικών” ήταν η πολύ καλή άμυνα, η οποία βοήθησε τα μέγιστα στο να πάει η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 59-42 και στο τέλος της αναμέτρησης στο 82-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 42-33, 59-42, 82-60

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 9, Παπαμακάριος 6 (1), Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 2, Κομποδιέτας 2, Νιούλεϊ 3 (1), Πέτρουλας, Νάτζφεϊ 2, Πέτροβιτς 4, Γκράντι 20 (2), Γκόλεματς 17 (1), Ραντένοβιτς 17.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 11 (1), Κινγκ 17 (4), Σούλτσε 5, Σπανός 2, Σιγκούνας 2, Τόμας 8, Γιαννουλάκος 2, Μπατής, Αριγκμπάμπου 2, Κολώκας 7(1), Κούρτοβιτς, Παπαϊωακείμ 4.