Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο ΠΑΣ Γιάννινα τη φετινή καθ’ όλα επιτυχημένη χρονιά του στη Super League.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, χάρη σε τέρματα των Τζάνη (63΄) και Βίλα (72΄).

Φτωχό σε θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο, με το παιχνίδι να παίζεται στον χώρο του κέντρου και τις καλές φάσεις να είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έδειξαν τις απειλητικές διαθέσεις τους με το… καλημέρα του δευτέρου μέρους.

Στο 50΄, ο Τζάνης προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Σαχσανίδη.

Εντούτοις, 13 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από κλέψιμο του Γεωργίου, κι «έγραψε» το 1-0.

Η πίεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο 72΄ δικαιώθηκαν, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους.

Ο Βίλα με εξ επαφής πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, «κλειδώνοντας» το τέταρτο φετινό «διπλό» του ΠΑΣ Γιάννινα.

Κίτρινες: Πίτσος – Ντε Βινσέντι

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Σαχσανίδης, Βερόν, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης (65΄ Μπούρμπος), Ζορμπάς (77΄ Νυκτάρης), Πίτσος, Μάντζιος, Ουκάρ, Σοούζα, Λόπεθ, Χόρχε Λόπεθ, Ζόρντι Λόπεζ (68΄ Μπόντορ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Άγγελος Αναστασιάδης): Φεγκρούς, Πάντος, Μιχαήλ (68΄ Σκαρντοβέλι), Πατσατζόγλου, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Γεωργίου, Κυριάκος (57΄ Σκούφαλης), Τζάνης (74΄ Ντε Βινσέντι), Βίλα.