Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ. Η ομαδα του Νταλακούρα επικράτησε με 2-1 των «μελανόλευκων» στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Football League, και έπιασε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη θέση.

Ο «κυανοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Βαγγέλη Καούνο, ωστόσο η απάντηση της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου ήταν άμεση.

Στο 36 ο Γιακούμπου με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ με το οποίο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 47ο λεπτό προηγήθηκαν εκ νέου.

Ο Καούνος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, και ο Πίτσος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ηρακλείου προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει εκ νέου, όμως οι Αγρινιώτες προστάτευσαν το υπέρ τους σκορ, πανηγυρίζοντας εν τέλει το πολύτιμο τρίποντο.