Το τρίτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 80-74 της Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης, σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην έκτη εντός έδρας ήττα τους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και στο 6’ προηγήθηκε 12-0, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (21-9). Στη δεύτερη περίοδο η Ολύμπια Λάρισας ήταν καλύτερη και ανέβασε την παραγωγικότητά της στην επίθεση, περιορίζοντας παράλληλα τον ΠΑΟΚ με καλή άμυνα. Αυτό ο συνδυασμός επέτρεψε στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια στο -4 (33-29).

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την ομάδα της Λάρισας να κοντράρει τον ΠΑΟΚ και το σκορ να εναλλάσσει χέρια. Πάντως στο 30’ ο ΠΑΟΚ προηγούνταν 48-50, ενώ στο 36’ ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 61-65. Από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν το υπέρ τους σκορ και πήραν τη νίκη με το τελικό 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 29-33, 48-50, 74-80

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 21 (4), Σούλτσε 3 (1), Σπανός 12 (2), Σιγκούνας, Μπατής 7 (1), Αριγκμπάμπου 7, Κολώκας 9 (1), Καραποστόλου 11 (3), Παπαιωακείμ 4.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Καλαφατάκης): Γιόνσεν 22 (2), Καυκής 6 (1), Χαρίσης 19 (3), Σίμτσακ 4, Κυρίτσης 12, Τσιάρας, Ντιαρά 2, Γαλαζούλας, Γιαννακίδης, Τομάσεβιτς 8, Δεμερτζής 7 (1).