Παλικαρίσια πρόκριση στους ομίλους του Europa League πέτυχε ο ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Καρπάτι Λβιβ στην Ουκρανία, ωστόσο κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο, χάρη στη νίκη του με 2-0 στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Λούκας στο 45’, ωστόσο ο Μπαλάφας στο 55΄ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ, το οποίο διατηρήθηκε έως το τέλος.

O αγώνας

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο ημίχρονο, με την Καρπάτι να έχει την υπεροχή και να απειλεί ουσιαστικά στο 10′ με τον Λούκας και τον Κρέσιτς να αποσοβεί εντυπωσιακά τον κίνδυνο για την εστία του.

Στο 22′ οι Ουκρανοί βρέθηκαν εκ νέου σε θέση βολής με τον Γκολόντιουκ, προσπάθεια που εξουδετέρωσε για τον ΠΑΟΚ, λίγο πριν τη γραμμή και με τον Κρέσιτς ανήμπορο να αντιδράσει, ο Μαλεζάς. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο “Δικέφαλος” βγήκε στην αντεπίθεση, ο Γεωργιάδης, εντούτοις, άργησε χαρακτηριστικά και ο Μπάλαζιτς ανέκοψε το σουτ του.

Το σκηνικό ανατράπηκε λίγο πριν μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο 45′ ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε φάουλ, ο Ετο κυνήγησε τον Μπατίστα, κίνηση που είχε συνέπεια ο τελευταίος να κερδίσει πέναλτι από τον ακραίο αμυντικό των “ασπρόμαυρων”. Ο Λούκας βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς, από τα έντεκα βήματα, και έστειλε την μπάλα τα δίχτυα.

Η ψυχρολουσία που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ στο χειρότερο δυνατό σημείο του πρώτου ημιχρόνου, έδωσε τη θέση της στο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους. Στο 55′ ο Λίνο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα ήρθε στον Μπαλάφα, ο οποίος με αριστερό πλασέ ισοφάρισε.

Στο 69′, οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Φεντσέτσκι. Απόδειξη της μεγαλύτερης άνεσής τους στον αγωνιστικό χώρο ήταν το γκολ στο 73′ του Γεωργιάδη, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Στο 82′ ο Γεωργιάδης έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Λάζλο Μπόλονι:

«Πριν το παιχνίδι ήμουν αρκετά νευρικός γιατί είχαμε πολλά προβλήματα. Είχαμε κάνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στην Τούμπα και για μένα για το σύλλογο και για τους παίκτες ήταν πολύ σημαντικό να συνεχίσουμε στο Europa League. To να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω τον Κοντρέρας, τον Γκαρσία, τον Ιβιτς, τον Σαλπιγγίδη από την αρχή, τον Τσιρίλο την τελευταία στιγμή μου έφεραν μεγάλη πίεση που την αισθάνθηκα χθες το βράδυ.

Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Έδειξαν πολύ καλό χαρακτήρα και την ποιότητα τους επίσης. Τακτικά προετοιμάσαμε το παιχνίδι και θέλαμε να κρατήσουμε τη μπάλα περισσότερο τη μπάλα από ότι στο πρώτο παιχνίδι», είπε ο Μπόλονι.

Θέλαμε να κρατήσουμε τη μπάλα περισσότερο τη μπάλα από ότι στο πρώτο παιχνίδι. Αποδεχτήκαμε ότι έπρεπε να παίξουμε πιο πίσω 10 μέτρα στο γήπεδο. Αλλά χρησιμοποιήσαμε τρεις γρήγορους επιθετικούς και είναι γεγονός ότι η Καρπάτι είχε ευκαιρίες να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαμε και εμείς.

Ζήτησα από τους παίκτες μου να είναι δυνατοί ψυχολογικά. Ακόμα και στο ημίχρονο τους ζήτησα να μη χάσουν τη συγκέντρωσή τους, ακόμα και αν χάναμε 1-0. Νομίζω ότι τακτικά, σε φυσική κατάσταση αλλά και τεχνικά, κάναμε ένα καλό παιχνίδι.

Παραδέχομαι ότι 2-3 ποδοσφαιριστές πρέπει να ανεβάσουν την απόδοσή τους, αλλά συνολικά πρέπει να τους πω ακόμα μία φορά συγχαρητήρια. Ήταν ο πρώτος στόχος της χρονιάς να μείνουμε στο Europa League μίνιμουμ μέχρι το Δεκέμβριο και είμαι χαρούμενος που πραγματοποιήσαμε αυτόν το στόχο.
Μόνο οι ανόητοι δεν αλλάζουν. Ακόμα και έτσι με αυτούς τους παίκτες ή με νέους πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ.

Ήμουν νευρικός γιατί σε αυτές τις αναμετρήσεις ο ψυχολογικός τομέας παίζει ρόλο. Στο σημείο που πέτυχε το γκολ η Καρπάτι πήρε οξυγόνο αλλά όταν σκοράραμε τους πήραμε αυτό το οξυγόνο. Όταν η Καρπάτι σκόραρε ήμουν λίγο νευριασμένος με τον διαιτητή κυρίως.

Θέλω να πω ότι για τους φιλάθλους μας είναι πολύ καλό να αγωνιστούμε με μεγάλους συλλόγους γιατί είναι ένα δώρο για αυτούς. Ξέρω ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δύσκολη. Θέλω να πω ευχαριστώ στον Λουτσέσκου που μου έδωσε πληροφορίες για την Καρπάτι και μου έδειξε το δρόμο για το πώς να την αντιμετωπίσω».

Σωτήρης Μπαλάφας:

«Κάναμε αυτά που μας είπε ο προπονητής μας, και στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση. Παρά τις απουσίες εμείς παλέψαμε για το καλύτερο και τα καταφέραμε Το σημαντικό είναι ότι πέρασε η ομάδα. Η επιτυχία της πρόκρισης αξίζει σε όλους, ακόμη και σ’ αυτούς που έλειπαν. Η πρόκριση θα βοηθήσει την ομάδα, καθώς θα έρθουν κάποια χρήματα. Ο Κώστας Ιωσηφίδης μου είπε ότι θα σκοράρω σήμερα. Είναι σημαντικό ότι περάσαμε, όποιοι και αν είναι οι αντίπαλοί μας στην αυριανή κλήρωση, θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι κάναμε και πέρσι. Είναι καλό που συνεχίζουμε στην Ευρώπη, αλλά πρέπει τώρα να κάνουμε και μια καλή αρχή στο πρωτάθλημα», δήλωσε στο Conn-X.

Για το γκολ που πέτυχε: «Το γκολ είναι και θέμα τύχης. Οι αντίπαλοι μάρκαραν με ζώνη βρέθηκα στη σωστή θέση και πέτυχα το γκολ Οι συμπαίκτες του μου είπαν ότι ήταν δύσκολο, εγώ δεν το κατάλαβα».

Για το γεγονός ότι πριν λίγους μήνες βρέθηκε στην πόρτα της εξόδου: «Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Τη μία φεύγεις την άλλη μένεις. Περασμένα ξεχασμένα»

Για το αν η αποψινή ήταν η κορυφαία στιγμή της καριέρας του: «Η κορυφαία μου στιγμή. Από τη στιγμή που βάζεις γκολ και προκρίνεται η ομάδα, όλα είναι καλά».

Για το χρόνο συμμετοχής του: «Δεν έχω πρόβλημα. Θέλω να παίζω, σε όποια θέση με βάζει ο προπονητής».

Για τον ανταγωνισμό στην ενδεκάδα: «Όλοι οι καλοί χωράνε, ο προπονητής αποφασίζει»

Κίτρινες: Λούκας 40′, Τκάτσουκ 54′ , Γκόμεζ 89’/ Γεωργιάδης 24′, Μαλεζάς 40′, Μπαλάφας 44′, Ετο 45′

Κόκκινη: Φεντέτσκι (δεύτερη κίτρινη 69′)

ΚΑΡΠΑΤΙ: Μπογκαντίνοφ, Οσίπκο, Μπάλαζιτς, Γκόμεζ, Φεντέτσκι, Τκάτσουκ, Χουντόμπιακ, Γκολόντιουκ (λ. τρ. 34′ Κραφτσένκο), Λούκας, Κριστόμπαλ (74′ Πατσέκο), Μπατίστα (67′ Κοπόλοβετς)

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Έτο, Μπαλάφας, Μαλεζάς, Λίνο, Αρίας, Λάζαρ (88′ Τσουκαλάς), Φωτάκης, Γεωργιάδης, Βιεϊρίνια (83′ Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (89′ Ρομπέρ)