Νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στην «Τούμπα». Το παιχνίδι κρίθηκε τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των ενενήντα λεπτών, όταν ο Βλάνταν Ίβιτς, που πέρασε στον αγώνα σαν αλλαγή, νίκησε τον Κοβαλέφσκι και σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Όπως συμβαίνει στα περισσότερα ντέρμπι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία. Στο πρώτο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε την ελαφρά υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.

Στο 24’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή. Μετά από σέντρα ακριβείας του Κονσεϊσάο από τα αριστερά ο Βιεϊρίνια έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Κοβαλέφσκι δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε τη μπάλα. Εννέα λεπτά αργότερα σε μια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές, έβγαλε νικητή και πάλι τον τερματοφύλακα του Ηρακλή. Μάλιστα, στο 35’ ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε με υπερένταση το σουτ του Παπάζογλου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έγινε πιο πιεστικός και στο 47’ ο Κοβαλέφσκι απέκρουσε κεφαλιά του Φωτάκη, από καλή θέση, μετά από σέντρα του Σορλέν.

Στο 64’ ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά. Μετά από σέντρα του Λίνο από τα αριστερά, ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Τελικά η πίεση του ΠΑΟΚ καρποφόρησε στο 87΄ όταν ο Ίβιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 74΄ στην θέση του Φωτάκη, πήρε την ασίστ από τον Κοντρέρας και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Κίτρινες κάρτες: Τσιρίλο, Μαλεζάς, Κονσεϊσάο, Γκαρσία – Λέκι, Ιάκομπ, Γιαννούλης

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο (66΄ Κουτσιανικούλης), Τσιρίλο, Σορλέν, Μαλεζάς, Παπάζογλου (85΄ Κοντρέρας), Λίνο, Φωτάκης (74΄ Ίβιτς), Βιεϊρίνια.

Ηρακλής (Όλεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Ντιέ, Τουμα (62΄ Κονέ), Μάρτος, Ντίκα (69΄ Ντάλα Μπόνα), Παπαστεργιανός, Γιαννούλης, Ιάκομπ, Επσταϊν, Λέκι (76΄ Παπαζαχαρίας).