Άλλο ένα σόου του Σέρχιο Ράμος Ράμος στις καθυστερήσεις, του παίκτη που φημίζεται ότι σκοράρει στα τελευταία λεπτά, έδωσε στη Ρεάλ μια δυνητικά κομβική νίκη στην κούρσα του τίτλου με 3-2 επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, με την ομάδα της Μαδρίτης να στερείται των υπηρεσιών στο ματς αυτό, των Κριστιάνο Ρονάλντο, Καρίμ Μπενζεμά και Γκάρεθ Μπέιλ (για πρώτη φορά από τον Μάιο του 2014).

Το τέρμα του Σέρχιο Ράμος εξασφάλισε ταυτοχρόνως, ένα νέο ρεκόρ για το σύλλογο της Ρεάλ, που παραμένει για 35 αγώνες αήττητος.

H αποστολή της Ρεάλ που αναχώρησε πριν από λίγο για την Ιαπωνία (φωτό), την ερχόμενη Πέμπτη θ’ αγωνιστεί στον ημιτελικό του Fifa Club World Cup και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Τζέονμπουκ Χιουντάι – Κλαμπ Αμέρικα.

Εάν η Ρεάλ Μαδρίτης νικήσει θα αγωνιστεί στον τελικό της διοργάνωσης στη Γιοκοχάμα, την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου. Θα αναμετρηθεί με την ομάδα που θα προκύψει από την αναμέτρηση της Ατλέτικο Νασιονάλ η οποία θα κληθεί να αντιμετωπίσει, την νικήτρια του ζευγαριού που θα αναδειχθεί από τον αγώνα που θα δώσει η Μαμελόντι απέναντι στην Κασίμα Άντλερς, παιγνίδι που διεξάγεται σήμερα.

Στη φωτογραφία ο Κριστιάνο λίγο πριν την αναχώρηση της σημερινής πτήσης, δείχνει… ποιος διατήρησε το σημαντικό βαθμολογικό πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων των Λος Μπλάνκος ανέπαφο, το περασμένο Σάββατο.