Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις η ΑΕΚ, φιλοδώρησε μερ πέντε γκολ τον Πανσερραϊκό και κέρδισε με 5-1 στις Σέρρες, σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Τα γκολ της ΑΕΚ πέτυχαν οι Μπλάνκο (6’, 43’), Τζιμπούρ (28’ πεν., 35’) και Σκόκο (45’+), ενώ για τα «λιοντάρια» ισοφάρισε προσωρινά ο Τσεχ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 19’. Η ΑΕΚ είχε δοκάρι στο 56’ με τον Σκόκο.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρουν το προβάδισμα. Μόλις στο 6’ ο Μπλάνκο με σουτ πέτυχε το 1-0, όμως ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση. Στο 19’ ο Αλεξόπουλος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Καλόπουλος υπέδειξε την ποινή. Ο Τσεχ εκτέλεσε εύστοχα και πέτυχε το 1-1.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο της ΑΕΚ, η οποία μέσα σε δύο επτά λεπτά πήρε προβάδισμα δύο γκολ, με ισάριθμα γκολ του Ράφικ Τζιμπούρ. Στο 28’ ο Γαλλοαλγερινός ευστόχησε σε πέναλτι, που κέρδισε ο Σκόκο, ενώ στο 35’με σουτ πέτυχε το 1-3. Ο Μπλάνκο στο 43’ μπήκε από δεξιά και νίκησε τον Κηπουρό, σημειώνοντας το 4-1, ενώ το 5-1 σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Σκόκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, αλλά η ΑΕΚ προσπάθησε να διευρύνει τη νίκη της. Μάλιστα, στο 56’ ο Σκόκο με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κηπουρού.

Κίτρινες κάρτες: Γαλανόπουλος, Καλί, Αμπουμπακάρι, Μιλένκοβιτς – Αλεξόπουλος, Πελετιέρι

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρόος): Κηπουρός, Καλί, Σιάκας, Τάντιτς (46’ Κωνσταντινίδης), Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Μπουλέ, Παπάζογλου, Αμπουμπακάρι, Μούταβντζιτς (46’ Πιπίνης), Τσεχ (69’ Μπαϊκαρά).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Ζεράλδο Αλβες, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Ενσαλίβα, Τζιμπούρ (68’ Ντιούφ), Μπλάνκο (77’ Μπερνς), Πελετιέρι, Γεωργέας, Σκόκο, Ταχτσίδης (84’ Χετεμάι).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντούσαν Μπάγεβιτς: «Η ΑΕΚ σήμερα ήταν πάρα πολύ καλή, ενώ ο Πανσερραϊκός όχι και τόσο καλός. Ξέρω όμως, ότι θα είναι καλύτερος στα δύο ματς Κυπέλλου που ακολουθούν. Ευχαριστώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια τους και τον κόσμο για την θερμή συμπαράσταση του. Εύχομαι να πετύχει ο Πανσερραϊκός τον στόχο της παραμονής. Δεν με εξέπληξε τόσο η αποτελεσματικό της ομάδας μου, όσο ο αντίπαλος και το πόσο κακός ήταν. Στα προηγούμενα παιχνίδια που είδα, ήταν πολύ καλός. Εμείς όμως πρώτη φορά παίξαμε απλά, γρήγορα και αποτελεσματικά και σίγουρα αυτό έπαιξε ρόλο στο να φανεί τόσο κακός ο αντίπαλος. Η πρόκριση του Πανσερραϊκού επί του Παναθηναϊκού μας έκανε να αντιμετωπίσουμε πιο σοβαρά το ματς. Είμαστε πιο απλοί και πιο γρήγοροι στο παιχνίδι μας και αυτό είναι πολύ καλό».