Αξιοπρεπή εμφάνιση πραγματοποίησε το Μαρούσι στην έδρα της Μπαρτσελόνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποφύγει την ήττα.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ηττήθηκε με 79-69 από τους «μπλαουγκράνα», για την πρώτη αγωνιστική της φάση των «16» της Euroleague.

Λούκας, Καλάθης και Μαυροειδής οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από παντού και να έχουν ήδη έξι σκόρερ στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιουργήθηκε από πολύ νωρίς μία διαφορά που έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+14) στο τέλος της περιόδου, 19-5.

Οι Πιτ Μάικλ και Μπονιφάτσε Ντονγκ ήταν ανίκητοι κάτω από τα καλάθια, αλλά το Μαρούσι με αξιόλογη προσπάθεια στη δεύτερη περίοδο κατάφερε, τουλάχιστον, να μην επιτρέψει στους Καταλανούς να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά (41-27). Κάτι που εν πολλοίς οφείλεται στον οίστρο του Τζαμόν Λούκας με 10 πόντους στο ημίχρονο.

Με διαδοχικούς πόντους του Τέρενς Μόρις η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (54-34) στο 26΄, αλλά με αντεπίθεση και πρωταγωνιστή τον Μαυροειδή η ελληνική ομάδα πέτυχε ένα επί μέρους σκορ 13-3 μέσα σε 4 λεπτά, μειώνοντας κατά το ήμισυ τη διαφορά (57-47).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου το Μαρούσι μείωσε σε 60-52, όμως κάπου εκεί οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” και με επί μέρους σκορ 15-4 εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά (75-56) και πήραν τη νίκη με το τελικό 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 41-29, 57-47, 79-69

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Ρούμπιο 3 (1), Λάκοβιτς 10 (2), Ναβάρο 17 (3), Βάσκεθ 4, Ντονγκ 15, Μόρις 10 (2), Σάντα, Λόρμπεκ 7, Μάικλ 10, Γκριμάου