Μεγάλο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ ανδρών έκανε σήμερα ο Πανελλήνιος, ο οποίος επιβλήθηκε με 66-60 επί του Πανιωνίου στο Κλειστό της Κυψέλης.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-14), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 32-30 υπέρ των «Ολυμπιονικών».

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου, παίζοντας άμυνα για… όσκαρ κράτησε τους Νεοσμυρνιώτες στους δύο πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο (!) και με ένα σερί 21-2 έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη (53-32).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Τριφούνοβιτς αντέδρασε και μείωσε στο -4 (64-60) τη διαφορά τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, και έτσι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-30, 53-32, 66-60

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 11, Παπαμακάριος 8, Καλαϊτζής 9, Νιούλεϊ 7, Νάτζφεϊ, Πέτροβιτς 2, Γκράντι 11, Γκόλεματς 8, Ραντένοβιτς 10, Καλαϊτζίδης.

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 6, Γεωργαλής 4, Καλαμπόκης 1, Ραΐσεβιτς 6, Μπάξτερ 7, Μάιλς 6, Ξανθόπουλος, Τσβέτκοβιτς 6, Ζορόσκι 18, Γιαννούλης 6, Κένταλ.