Ένα πολύ καλό… ζέσταμα, εν όψει του επικείμενου τελικού Κυπέλλου της 2ας Μάιου με την ΑΕΚ έκανε ο Ολυμπιακός στην Φυλή, καθώς επικράτησε με 2-0 του Θρασύβουλου, ο οποίος αποχαιρέτησε την Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Πειραιά ολοκλήρωσε έτσι με νίκη μία επιτυχημένη σεζόν, όπου πανηγύρισε τον 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας και πλέον στρέφει την προσοχή της στον τελικό με την Ένωση, όπου θα προσπαθήσει να πάρει το τρόπαιο για να κάνει το νταμπλ.

Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση των «ερυθρόλευκων» κινήθηκε σε «ρηχά νερά».Μάλιστα, η εστία του Αντώνη Νικοπολίδη απειλήθηκε δύο φορές από τον Αμπράμοβιτς, ωστόσο ο πορτιέρο του Ολυμπιακού με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαλβέρδε… είπε να σοβαρευτεί και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 65’ με τον Ντάρμπισαϊρ.

Ο Άγγλος επιθετικός, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα πριν από τέσσερα λεπτά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0, ενώ τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» διπλασίασε δέκα λεπτά αργότερα ο Λουτσιάνο Γκαλέτι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Έτσι ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έφτασε τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα και μοιράστηκε την πρωτιά των σκόρερ με τον Ίσμαελ Μπλάνκο της ΑΕΚ.

Κίτρινες κάρτες: Μπαριέντος

Θρασύβουλος (Ζόραν Γέφτοβιτς): Πεσάνια, Χετεμάι, Ασημάκης (67′ Σερέπης), Βασιλείου, Μανωλάς, Μαυρογενίδης (55′ Μπαριέντος), Ν. Λιαπάκης, Μίχος, Κατσίκης, Τραΐκοβιτς, Αμπράμοβιτς (78′ Παναγιωτάκος).

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Άντζας, Ζεβλάκοφ, Λεονάρντο (46′ Ντομί), Γ. Παπαδόπουλος, Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (61′ Τζόρτζεβιτς), Ντιόγο (61′ Ντάρμπισαϊρ), Όσκαρ.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: «Τελείωσε σήμερα το πρωτάθλημα και το κερδίσαμε δίκαια. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, στη συνέχεια βρήκαμε ηρεμία αλλά δεν ήταν και κανένα σπουδαίο ματς. Τουλάχιστον νικήσαμε και δεν προέκυψε κανένα άλλο πρόβλημα (σ.σ. τραυματισμού).

Δεν είναι σωστό αυτό. Το ρυθμό τον ανεβάζει γενικά η ομάδα. Εγώ είχα σκοπό να βάλω τον Τζόλε σήμερα. Είναι εύκολο να λες ότι υπάρχουν κίνητρα, αλλά έχουμε κατακτήσει το πρωτάθλημα εδώ και ένα μήνα και είναι δύσκολο. Πρέπει να ψάξεις κίνητρο. Το μυαλό όλων ήταν στον τελικό.

Είναι θετικό ότι σκοράρει συχνά. Έχει πιθανότητες να ξεκινήσει στον τελικό. Μετά το τέλος των υποχρεώσεων μας θα δούμε τι θα γίνει. Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Έχουμε παίξει 2 φορες φέτος με την ΑΕΚ και έχουμε δυσκολευτεί πολύ να την νικήσουμε».

Ζόραν Γέφτοβιτς: «Αποχαιρετήσαμε την κατηγορία με ψηλά το κεφάλι. Ευελπιστούμε την επόμενη σεζόν να πρωταγωνιστήσουμε και να επιστρέψουμε στα σαλόνια της Σούπερ Λίγκας».