Πατώντας το πόδι του στο… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το «Καυτανζόγλειο», στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα επικράτησε με 3-1 του «γηραιού» και επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» ήταν ο Αντώνης Πετρόπουλος (4΄, 51΄), ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και ο Τζιμπρίλ Σισέ, από τα πόδια του οποίου προήλθαν και τα τρία τέρματά της ομάδας του.

Διαστάσεις θριάμβου (τρίτο γκολ) στη νίκη του Παναθηναϊκού έδωσε ο Χριστοδουλόπουλος (83’), ενώ για τους «κυανόλευκους» είχε μειώσει προσωρινά ο Μαχόπ (36’).

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει «ζεστός» στο γήπεδο και μόλις στο 4ο λεπτό να παίρνει το προβάδισμα.

Από δεξιά, ο Σισέ έδωσε έτοιμο γκολ στον Πετρόπουλο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να νικήσει τον Ελευθερόπουλο (0-1). Μέχρι το 20ο λεπτό, οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι στο ματς και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με τον Καραγκούνη στο 11΄ (φάουλ) και στο 20΄ ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ.

Σιγά σιγά, η ομάδα του Παράσχου ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 36΄. Ο Αραμπατζής στάθηκε τυχερός, καθώς πήρε την μπάλα από τον Σπυρόπουλο που τραυματίστηκε, ενώ είχε κερδίσει στη μονομαχία τον αμυντικό του Ηρακλή, έβγαλε την πάσα από δεξιά, ο Επαλέ έδωσε στον Μαχόπ, που από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε με σουτ το 1-1.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πριν από την ισοφάριση είχαν ένα φάουλ με τον Λίμα ελάχιστα άουτ, «άγγιξαν» και το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά το λάθος του Ιωαννίδη. Ο Επαλέ, όμως, νικήθηκε από τον Τζόρβα…

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε και το β΄ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός. Ακριβώς όπως και στο πρώτο, ο Σισέ «σέρβιρε» και ο Πετρόπουλος εκτέλεσε, αυτήν τη φορά με κοντινό πλασέ στο 51΄(1-2).

Οι «πράσινοι» ήταν το «αφεντικό» του ματς στην υπόλοιπη διάρκειά του και στο 83΄ «κλείδωσαν» τη νίκη τους, πάλι με τον Σισέ πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» από την προσωρινή απόκρουση του Ελευθερόπουλου στο σουτ του Γάλλου και σε άδεια εστία διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στις καθυστερήσεις, ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Ζερκά.

Κίτρινες: Κυριαζής, Λίμα – Κατσουράνης, Καντέ

Ηρακλής (Γ. Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής (70΄ Καϊτά), Λίμα, Παπαστεριανός, Κυριαζής, Ντάνι, Κανακούδης (70΄ Ρόμπλες), Μάρα, Μαχόπ (81΄ Βουτσιάς), Ζερκά, Επαλέ.

Παναθηναϊκός (Ζ. Φερέιρα):
Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (39΄ Ιωαννίδης), Σαριέγκι (90΄ Σεϊταρίδης), Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Μαρίνος, Πετρόπουλος (71΄ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.

Oι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ζεσουάλδο Φερέιρα: «Εκ του αποτελέσματος μπορούμε να πούμε ότι λειτούργησε το 4-4-2. Αυτό έγινε γιατί όλοι οι παίκτες δημιούργησαν μια ομάδα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και ήταν ικανοί να ισορροπήσουν σε αυτό το σύστημα. Θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε για να κερδίσει. Ξεπεράσαμε με τον κατάλληλο τρόπο κάποιες απουσίες που είχαμε, και με το 4-4-2 είχαμε συνοχή. Οι παίκτες κατανοούν σταδιακά τις διαφορετικές αρμοδιότητες που έχουν μέσα στην ομάδα. Πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να αλλάζεις συστήματα και θα πρέπει οι παίκτες να προσαρμόζονται. Είδαμε σήμερα πως ο Σισέ βοήθησε διαφορετικά την ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που λειτούργησε ο Σισέ και την εκλεκτικότητα του Πετρόπουλου».

Για τα όσα συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. «Δεν γνωρίζω ελληνικά ώστε να δώσω ασφαλής απόψεις. Έχω μια γενική άποψη και λέω πως αν υπάρχουν προβλήματα, θα πρέπει να υπάρχουν και υπεύθυνοι. Θα πρέπει να πάρουν τις σωστές αποφάσεις, ώστε να κάνουν το ελληνικό ποδόσφαιρο πιο δυνατό και όλα τα άτομα που αγαπούν το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, συμφωνούν ότι αυτό που γίνεται στον αγωνιστικό χώρο πρέπει να είναι ειλικρινές. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στο άθλημα που αγαπάμε , είναι να φέρονται σε αυτό το θέμα άσχημα.φ

Αντώνης Πετρόπουλος: «Είχαμε κάποια άτυχα αποτελέσματα και γι’ αυτό θέλαμε αυτή τη νίκη για να πάρουμε τα πάνω μας, ώστε να έχουμε δύναμη για τη συνέχεια. Θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε μια διαφορά ασφαλείας όταν θα μπούμε στα πλέι οφ, για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τους ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ», δήλωσε ο επιθετικός του «τριφυλλιού» και συμπλήρωσε: «Το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη είναι αλήθεια ότι μας επηρέασε αρκετά, αλλά αγωνιζόμαστε σε μία μεγάλη ομάδα και δεν θα πρέπει να σταθούμε εκεί».

Όσον αφορά το χρόνο συμμετοχής του είπε: «Είναι θέμα καθαρά του προπονητή να μου δίνει ευκαιρίες και εγώ να προσπαθώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου», ενώ τα καλύτερα είχε να πει για τον Τζιμπρίλ Σισέ: «Για τον Τζιμπρίλ το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπώ ότι είναι από από τους κορυφαίους σέντερ φορ. Άλλωστε, το δείχνουν και οι πράξεις του μέσα στο γήπεδο, ενώ έχω μάθει πολλά από εκείνον».