Με το «τρίποντο» στις αποσκευές της έφυγε την Τετάρτη από τη Ρωσία η Μίλαν.
Οι «ροσονέρι», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, επιβλήθηκαν εκτός έδρας με 3-2 σκορ της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Η ομάδα του Αλέγκρι προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-0, χάρη σε τέρματα των Εμάνουελσον (13΄) και Ελ Σαραουί (16′), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, και έφεραν το ματς στα ίσια με γκολ των Χουλκ (+45΄) και Σιρόκοφ (49΄).
Το παιχνίδι, ωστόσο, κρίθηκε από ένα αυτογκόλ, που σημείωσε ο Τόμας Χούμποτσαν στο 75΄.
Βέβαια οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 3-3 στο 82’ εντούτοις ο Αμπιάτι πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε σουτ του Ανιούκοφ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ελ Σαραουί, με το τέρμα του κόντρα στους Ρώσους, έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία των «ροσονέρι» που σκοράρει σε αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ.
Πιο συγκεκριμένα ο χαρισματικός επιθετικός των «ροσονέρι» είναι 19 ετών και 342 ημερών και στις 27 Οκτωβρίου αναμένεται να κλείσει τα 20.
Ζενίτ (Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Ανιουκόφ, Λόμπαερτς (88′ Μπουχάροφ), Χούμποτσαν, Κρισίτο, Βίτσελ, Σιρόκοφ, Φαϊζούλιν (79′ Κανουνίκοφ), Μπίστροφ (72′ Ζιριάνοφ), Κερζάκοφ, Χουλκ
Μίλαν (Αλέγκρι): Αμπιάτι, Αμπάτε, Μπονέρα, Σαπάτα, Αντονίνι, Μοντολίβο, Ντε Γιονγκ, Εμάνουελσον (64′ Νοτσερίνο), Μπόατενγκ (80′ Γέπες), Ελ Σαραουί, Κρκιτς (52′ Πατσίνι)
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης