Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 8ης προνομιούχο θέσης, που οδηγεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου, που επικράτησε 73-62 στη Λάρισα επί της Ολύμπια. Η ομάδα των Δωδεκανήσων πήρε τη 17η νίκη της και έφτασε τους 35 βαθμούς, ενώ η Ολύμπια υπέστη την 17η ήττα της.

Με 9 πόντους του Σούλτσε και 6 του Μπέλσερ η Ολύμπια βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 19-17 στην πρώτη περίοδο. Ο Μπέσλερ μάλιστα μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασε τους 14 πόντους, αλλά αυτό δεν απέτρεψε τον Κολοσσό από το να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ στο υπέρ του 42-35, χάρη στους 15 πόντους του Κώστα Χαρίση.

Στην τρίτη περίοδο ο Μπέσλερ έφτασε τους 19 πόντους, αλλά οι Ροδίτες διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 56-43. Στο τέλος του αγώνα οι άμυνες των δύο ομάδων άνοιξαν και τελικά ο Κολοσσός δε δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με το τελικό 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-42, 43-56, 62-73.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σούλτσε 9 (2), Σπανός, Μπέλσερ 19 (4), Γιαννουλάκος 4, Μπατής 12 (2), Θεοδωράκος, Κολώκας 12 (4), Καραποστόλου 6 (2), Παπαϊωακείμ.

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 14 (2), Παντελιάδης 11 (1), Παπανικολόπουλος 15 (1), Βασίλιεβιτς 2, Τζόγκο, Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 19, Τσάμης 8 (1), Σταυρόπουλος.