Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Άρης κέρδισε με 73-55 την Ολύμπια Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Μάρσαλ, Σέκουλιτς και Αργυρόπουλος, που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Αντρέα Ματσόν, ενώ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία γνώρισε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα, ξεχώρισαν οι Σούλτσε και Κινγκ.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Άρης επέβαλε το ρυθμό του και πήρε ρόλο “αφεντικού”, φτάνοντας το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο 21-14. Η Ολύμπια με επιθετική αιχμή τον Σούλτσε μείωσε σε 24-22, αλλά ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 31-22. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καταθέσει ακόμα τα όπλα και μείωσαν  στο 20’ σε 34-33.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά και η Ολύμπια συνέχεια να βρίσκεται κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να προηγηθεί. Έτσι, η τέταρτη περίοδος άρχισε με το σκορ στο 49-42. Ο Άρης, δίνοντας βάρος στην άμυνα, περιόρισε αισθητά τους γηπεδούχους και έφτασε στη νίκη με 73-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-34, 42-49, 55-73

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ, Κινγκ 11 (1), Σούλτσε 15 (4), Σπανός 3 (1), Σιγκούνας 5, Τόμας 9 (1), Αριγκμπάμπου 3 (1), Κούρτοβιτς 7 (1), Παπαϊωακείμ 2.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 5 (1), Μάρσαλ 14 (3), Τσαλδάρης 3 (1), Νέλσον 4, Σέκουλιτς 12, Αργυρόπουλος 12 (2), Ηλιάδης 14 (1), Γκάβελ, Σκορδιλης, Παπανικολάου, Αγαδάκος 2, Μπάρλος 7 (1).