Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός κέρδισε με 91-66 την Αβελίνο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έφτασε στην πέμπτη του νίκη σε έξι παιχνίδια στην ευρωλίγκα. Από την άλλη, οι Ιταλοί που μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να κοντράρουν τον Ολυμπιακό, αναγκάστηκαν στην τέταρτη ήττα τους στο θεσμό.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο Τζος Τσίλντρες με 13 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Βούισιτς, Μπουρούσης, Γκριρ και Τεόντοσιτς. Από την άλλη, ο Ουόρεν σημείωσε 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στην πολύ καλή του άμυνα, καθώς δέχτηκε μόλις 66 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-16, ενώ έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 41-25. Στην τρίτη περίοδο το σκορ εκτοξεύτηκε στο 73-40, ενώ στο τέλος του αγώνα οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 41-25, 73-40, 91-66

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 6, Πελεκάνος 3, Τσίλντρες 13, Βούιτσιτς 10, Μπουρούσης 11 (1), Χαλπερίν 8 (1), Γκριρ 11 (2), Βασιλόπουλος 4, Πρίντεζης 2, Ερτσέγκ 4, Τεόντοσιτς 11 (3), Σχορτσιανίτης 8.

Αβελίνο (Ζάρε Μαρκόφσκι): Ουόρεν 16 (1), Ραντούλοβιτς 3 (1), Πόρτα, Μπεστ 6, Τσιντσιαρίνι, Κροσαριόλ 7, Σλέι 11 (1), Τούσεκ 1, Ουίλιαμς 12, Ντίνερ, Νάρντι 10 (1).