Ελληνικές συμμετοχές

-Τη δέκατη θέση της πρώτης ιστιοδρομίας στην κατηγορία RSX κατέλαβε ο Νίκος Κακλαμανάκης. Με το τέλος της δεύτερης ιστιοδρομίας ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται στην 5η θέση της κατάταξης.

-Η Αντωνία Φράι πήρε την 14η θέση της κατηγορίας RSX μετά τις δύο πρώτες ιστιοδρομίες.

-Στην πέμπτη ιστιοδρομία της κατηγορίας ΦΙΝΝ ο Αιμίλιος Παπαθανασίου πήρε την 18η θέση και στην έκτη πήρε την 15η. Στη γενική κατάταξη ο Παπαθανασίου βρίσκεται στην 15η θέση.

-Στην κατηγορία Ίνγκλινγκ η τριάδα Μπεκατώρου, Παπαδοπούλου, Κραβαριώτη βρίσκονται στην 10η θέση της κατάταξης με 36 βαθμούς ποινής μετά τις έξι ιστιοδρομίες.

-Στην πέμπτη θέση της πρώτης ιστιοδρομίας στην κατηγορία με σκάφη 470 τερμάτισαν οι Αντρέας Κοσματόπουλος και Αντρέας Παπαδόπουλος. Με το τέλος της δεύτερης ιστιοδρομίας το ελληνικό δίδυμο πήρε την 16η θέση.

-Τη δέκατη θέση στην πρώτη προκριματική κούρσα και την πέμπτη στη δεύτερη του C1 στο κανόε καγιάκ σλάλομ με χρόνο 91:53 πήρε ο Χρήστος Τσακμάκης, ο οποίος πέρασε στα ημιτελικά.

-Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο όμιλο του πόλο γυναικών η Ελλάδα. Τα κορίτσια του Κούλη Ιωσηφίδη έχασαν με 8-6 από την Αυστραλία.

-Προκρίθηκε για τα ημιτελικά του απλού σκιφ ανδρών ο Γιάννης Χρήστου, ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση της δεύτερης επαναληπτικής σειρά με χρόνο 6:58.28.

-Την όγδοη θέση στην 3η προκριματική σειρά των 200 μέτρων ελευθέρας κολύμβησης και την 44η σε σύνολο 46 αθλητών πήρε η Ελένη Κωστή με χρόνο 2:04.55.

-Στην όγδοη και τελευταία θέση της 5ης προκριματικής σειράς των 200 μέτρων πεταλούδα και την 27η της κατάταξης πήρε ο Ρωμανός Αλυφαντής με χρόνο 1:57.99.

Χόκεϊ επί χόρτου

-Για τον πρώτο όμιλο των ανδρών, η Γερμανία κέρδισε με 4-1 την Κίνα, ενώ η Νέα Ζηλανδία νίκησε 3-1 τη Νότια Κορέα. Στο τρίτο παιχνίδι η Ισπανία κέρδισε με 4-2 το Βέλγιο.

-Στον δεύτερο όμιλο των ανδρών, η Μεγάλη Βρετανία νίκησε με 4-2 το Πακιστάν. Στο δεύτερο παιχνίδι η Αυστραλία κέρδισε με 6-1 τον Καναδά. Τέλος, η Ολλανδία επικράτησε με 5-0 της Νότιας Αφρικής.

Κολύμβηση

-Παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 μέτρα ύπτιο γυναικών με χρόνο 58.77 σημείωσε η Κίρστι Κόβεντρι στη δεύτερη ημιτελική σειρά.

-Χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα πεταλούδα πήρε η Λίμπι Τρίκετ από την Αυστραλία. Το αργυρό κατέκτησε η Κρίστι Μάγκνουσον από τις ΗΠΑ και το χάλκινο η Τζέσικα Σκίπερ από την Αυστραλία.

-Το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα πρόσθιο των ανδρών με χρόνο 58.91, που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ κατέκτησε ο Ιάπωνας Κοσούκε Κιταγίμα. Αργυρός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Αλεξάντερ Ντάλε Όεν από τη Νορβηγία και χάλκινος ο Χιούγκ Ντιμπός από τη Γαλλία.

-Παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε η ομάδα 4Χ100 μέτρα ελεύθερο ανδρών των ΗΠΑ με 3.08.24, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στην ίδια κούρσα η Γαλλία έκανε ρεκόρ Ευρώπης με 3.08.32 και πήρε το ασημένιο. Τρίτη ήρθε η Αυστραλία.

-Παγκόσμιο ρεκόρ στα 100 μέτρα ελεύθερο ανδρών σημείωσε ο Αυστραλός Έμον Σάλιβαν με χρόνο 47.28.

-Το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα ελεύθερο γυναικών πήρε η Ρεμπέκα Άντλινγκτον από τη Μεγάλη Βρετανία. Δεύτερη ήρθε η Κάτι Χοφ από την Αμερική και τρίτη η Τζόαν Τζάκσον από τη Μεγάλη Βρετανία.

-Παγκόσμιο ρεκόρ στα 200 μέτρα ελεύθερο γυναικών πέτυχε η Φεντερίκα Πελεγκρίνι από την Ιταλία με χρόνο 1:55.45.

Χάντμπολ

-Η Γαλλία κέρδισε με 21-18 το Καζακστάν σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο γυναικών. Στο δεύτερο παιχνίδι η Νορβηγία κέρδισε με 31-17 την Ανγκόλα.  Τέλος, η Ρουμανία νίκησε με 34-20 την Κίνα.

-Στο δεύτερο όμιλο γυναικών Βραζιλία και Ουγγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 28-28, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι η Νότια Κορέα κέρδισε με 30-20 τη Γερμανία. Τέλος, η Ρωσία επικράτησε με 28-24 της Σουηδίας.

Μπάσκετ

-Για τον πρώτο όμιλο η Ρωσία κέρδισε με 77-72 τη Νότια Κορέα. Στο δεύτερο παιχνίδι η Λευκορωσία επικράτησε της Λετονίας με 80-57. Στο τελευταίο παιχνίδι η Αυστραλία κέρδισε τη Βραζιλία με 80-65.

-Στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου η Ισπανία κέρδισε εύκολα με 85-62 τη Νέα Ζηλανδία. Για τον ίδιο όμιλο η Τσεχία κέρδισε με 81-47 το Μάλι. Τέλος, η Αμερική συνέτριψε με 108-63 την Κίνα.

Μπιτς Βόλεϊ

-Δεύτερος όμιλος ανδρών: Κόντε/Μπαρατσέτι (Αργεντινή)-Σαμοίλους/Πλάβινς (Λετονία) 2-0. Ρότζερς/Νταλχάουζερ-Χάιερ/Χόισερ 2-0.

-Τρίτος όμιλος ανδρών: Σχακτ/Σλακ (Αυστραλία)-Φερνάντε/Μοράις (Ανγκόλα) 2-0. Ρικάρντο/Εμάνουελ-Γκέορ/Τζία 2-0.

-Πέμπτος όμιλος ανδρών: Νούμερντορ/Σούιλ-Κέμπερουντ/Σκάρλουντ 2-1, Κλέμπερερ/Κόρενγκ-Λάτσιγκα/Σνίντερ 0-2.

-Πρώτος όμιλος γυναικών: Τιαν Γία/Βανγκ (Κίνα)-Φαν Μπρένταμ/Μούχα (Βέλγιο) 2-1. Μαασέιντ/Γκλέσνες-Κουν/Σβερ 2-0.

Τρίτος όμιλος γυναικών: Μπάρνετ/Κουκ-Σάκα/Ρτβέλο 2-0, Ανα Πάουλα/Λαρίσα-Ουριάντοβα/Σιριάεβα 2-1.

-Πέμπτος όμιλος γυναικών: Εστέβεζ/Κρέσπο(Κούβα)-Καντάικ/Μούρεν (Ολλανδία) 2-0. Μπράνα/Γιανγκς-Πολ/Ράου 2-0.

Σκοποβολή

-Το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι από τα 10 μέτρα πήρε ο Αμπινάφ Μπίντρα από την Ινδία με 700.5 βαθμούς. Το ασημένιο κατέκτησε ο Ζιού Κινάν από την Κίνα και το χάλκινο ο Χένρι Χάκινεν από τη Φινλανδία.

-Στο τραπ γυναικών η Σάτου Μακέλα-Νούμελα από τη Φινλανδία πήρε το χρυσό μετάλλιο με 91 βαθμούς. Δεύτερη με 89 τερμάτισε η Σουζάν Στεφετσέκοβα από τη Σλοβακία και τρίτη η Κόρεϊ Κόγκντελ από τις ΗΠΑ με 86 βαθμούς.

Βόλεϊ

-Για τον πρώτο όμιλο γυναικών η Κούβα νίκησε με 3-0 σετ τις ΗΠΑ και η Κίνα 3-1 την Πολωνία. Τέλος, η Ιαπωνία κέρδισε χωρίς να δυσκολευτεί με 3-0 τη Βενεζουέλα.

-Για τον δεύτερο όμιλο γυναικών η Σερβία κέρδισε με 3-0 σετ την Αλγερία, ενώ με το ίδιο σκορ η Ιταλία επικράτησε του Καζακστάν. Στο τρίτο παιχνίδι η Βραζιλία επικράτησε με 3-0 της Ρωσίας.

Τένις

-Ο Ράφαελ Ναδάλ κέρδισε με 2-1 σετ τον Ιταλό Ποτίτο Σταράτσε σε παιχνίδι για το μονό ανδρών. Νικηφόρο ήταν το παιχνίδι κόντρα στον Ρώσο Ντμίτρι Τουρσούνοφ για τον Ρότζερ Φέντερερ.

-Στο μονό γυναικών η Σερένα Γουίλιαμς κέρδισε με 2-0 σετ την Όλγα Γκοβόρτσοβα από τη Λευκορωσία.

-Εκτός συνέχειας του διπλού ανδρών έμειναν οι χρυσή Ολυμπιονίκες της Αθήνας Φερνάντο Γκονζάλες και Νίκολας Μασού από τη Χίλη, καθώς έχασαν με 2-0 σετ από τους Ρώσους Ντμίτρι Τουρσούνοφ και Μιχαϊλ Γιούζνι.

-Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του μονού γυναικών η Ρωσίδα Σβετλάνα Κουζνέτσοβα, καθώς έχασε με 2-0 από την Κινέζα Λι Να.

Πόλο

-Στον πρώτο όμιλο γυναικών η Ιταλία κέρδισε με 9-8 τη Ρωσία και η Αμερική επικράτησε με 12-11 της Κίνας.

-Για τον δεύτερο όμιλο γυναικών η Ουγγαρία κέρδισε με 11-9 την Ολλανδία. Στο δεύτερο παιχνίδι η Αυστραλία νίκησε με 8-6 την Ελλάδα.

Καταδύσεις

-Οι Κινέζοι Λιν Γιούε και Χούο Λιάνγκ πήραν το χρυσό μετάλλιο στις συγχρονισμένες καταδύσεις από πλατφόρμα 10 μέτρων. Δεύτεροι ήρθαν οι Γερμανοί Πάτρικ Χάουσντιν και Σάτσα Κλάιν και τρίτοι οι Ρώσοι Γκλεμπ Γκαλπερίν και Ντμίτρι Ντομπροσκόκ.

Άρση Βαρών

-Η Κινέζα Γιάνκινγκ Τσεν με 244 κιλά στο σύνολο, επίδοση που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ, πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 58 κιλών γυναικών. Το αργυρό κατέκτησε η Μαρίνα Σαΐνοβα από τη Ρωσία και το χάλκινο η Γιόνγκ Άε Ο από τη Βόρεια Κορέα.

-Ο Σιανσιάνγκ Ζανγκ από την Κίνα με 319 κιλά στο σύνολο πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 62 κιλών ανδρών. Δεύτερος ήρθε ο Ντιέγκο Σαλασάρ από την Κολομβία και τρίτος ο Τριγιάτνο από την Ινδονησία.

Τοξοβολία

-Η Νότια Κορέα πήρε το χρυσό μετάλλιο στην ομαδική τοξοβολία ανδρών, κερδίζοντας την Ιταλία στον τελικό. Η Κίνα πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Τζούντο

-Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -57 κιλών του τζούντο γυναικών πήρε η Ιταλίδα Τζιούλια Κουινταβάλε, κερδίζοντας στον τελικό την Ντέμπορα Γκράβενστιν από την Ολλανδία. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Κέτλεϊν Κουάντρος από τη Βραζιλία και Γιάν Σου από την Κίνα.

-Στα -73 κιλά των ανδρών χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Ελνούρ Μαμαντλί από το Αζερμπαϊτζάν, καθώς κέρδισε στον τελικό τον Κιτσούν Ουάνγκ από τη Νότια Κορέα. Τα χάλκινα μετάλλια πήραν οι Ρασούλ Μπόκιεβ από το Τατζικιστάν και ο Λεάντρο Γκουιλέιρο από τη Βραζιλία.

Ξιφασκία

-Το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό ξίφος ασκήσεως γυναικών πήρε η Ιταλίδα, Μαρία Βαλεντίνα Βετσάλι, η οποία κέρδισε στον τελικό με 6-5 την Ναμ Γιουνχί από την Κορέα. Την τρίτη θέση πήρε η Ιταλίδα Μαργκερίτα Γκρανμπάσι.