Με σκορ 2-1 ο Πανιώνιος επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική και ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Οι Νεοσμυρνιώτες που κάνουν το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας τους σκόραραν με τους Γουνδουλάκη (πεν. 36΄) και Λαμπρόπουλο (71΄). Για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ ο Ίλιτς στο 2ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν μόλις στο 2’ να προηγηθούν. Από την μπαλιά του Κοροβέση, ο Ίλιτς πέρασε δύο παίκτες του Πανιωνίου και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη, πετυχαίνοντας το 1-0.

Ο σκόρερ στο 14’ δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά, καθώς πλάσαρε άουτ, ενώ στο 28’ ο Γεωργίου βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Περιστερίδη, όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο καταγράφηκε στο 21’ , όταν ο Γουνδουλάκης βρέθηκε απέναντι από τον Φεγκρούς, αλλά αντί να πλησιάσει πλάσαρε από μακριά άουτ.

Το 1-1 ήρθε με πέναλτι στο 36’. Στο προηγούμενο λεπτό ο Καμπάνταης βρέθηκε στην περιοχή με αντίπαλο τον Πάντο. Ο αμυντικός των Ιωαννίνων του τραβούσε τη φανέλα για αρκετή ώρα, αλλά ο Καμπάνταης έπεσε στο έδαφος όταν ο Πάντος τον είχε αφήσει. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γουνδουλάκης και ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις ο Πανιώνιος θα μπορούσε να προηγηθεί, όμως ο Καμπάνταη απώλεσε τεράστια ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 70’ ο Ίλιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, ο οποίος του στέρησε την ευκαιρία να κάνει το 2-1. Το γκολ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης ήρθε στο επόμενο λεπτό. Ο Μενδρινός εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 76΄ οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν γκολ που δεν μέτρησε, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Κούρος με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΣ Γιάννινα – Πανιώνιος 1-2 (Live)

Γκολ: 2′ Ίλιτς – 36′ πεν. Γουνδουλάκης, 71′ Λαμπρόπουλος
-76′ δοκάρι Κούρος

Κίτρινες κάρτες: Σάμαρης, Αραβίδης, Ανδράλας

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Λίλα, Οικονόμου, Πάντος, Μιχαήλ, Ίλιτς, Βίλα, Τσουκαλάς (82′ Νικλητσιώτης), Γεωργίου (65′ Τζανής), Κοροβέσης (77′ Γιάκος).

Πανιώνιος (Δημήτρης Ελευθερόπουλος):
Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Ανδράλας, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Σάμαρης (66′ Μενδρινός), Κολοβός (58′ Ντούνης), Καμπάνταης (73′ Διαμαντάκος), Αραβίδης.

Οι δηλώσεις:

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής ΠΑΣ Γιάννινα): «Το σημερινό είναι ένα πολύ κακό αποτέλεσμα για μας. Μας έλειψε πάρα πολύ το γκολ. Δεν θέλω να σχολιάσω τη διαιτησία αλλά πραγματικά είμαστε πολύ απογοητευμένοι».

Δημήτρης Ελευθερόπουλος (προπονητής Πανιωνίου):
«Κάθε μέρα τα παιδιά προσπαθούν να δείξουν κάτι διαφορετικό. Στόχος μας είναι να είμαστε μία ομάδα που θα διεκδικεί τη νίκη σε κάθε ματς. Στο ματς με την ΑΕΚ δείξαμε χαρακτήρα, καθώς προερχόμασταν από μία άσχημη εμφάνιση απέναντι στον Λεβαδειακό. Σήμερα αγωνιστήκαμε σε μία δύσκολη έδρα και παίξαμε αρκετά καλά. Ο πήχης πάντως παραμένει χαμηλά, είμαστε ταπεινοί και συνεχίζουμε να είμαστε έτσι. Είμαστε ευχαριστημένοι για όλη τη δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης