Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-1 της Καβάλας στους «Ζωσιμάδες», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Γιώργος Σαϊτιώτης, οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα (21’, 84’ του «Άγιαξ» της Ηπείρου.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Παπακώστα ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ηλία Ιωάννου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά την εστία των «αργοναυτών» μόλις στο 3’ με κεφαλιά του Κούσα, η οποία πέρασε μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα και στο 18′ ο Σαιτώτης έριξε την προειδοποιητική βολή: Έπειτα από σέντρα του Ντάσιου, ο επιθετικός του «Άγιαξ» της Ηπείρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Εντούτοις τρία λεπτά αργότερα βρήκε «στόχο».

Ο Ντάσιος ξανά με μία σέντρα ακριβείας βρήκε τον Σαϊτιώτη στην «καρδιά» της περιοχής του ΑΟΚ, κι αυτός με κεφαλιά νίκησε τον Ιτάντζ και άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ.

Η ομάδα του Παπακώστα, η οποία είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ελευθερόπουλου στο 42′, με τον Ονουάτσι, ο οποίος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η Καβάλα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 61′ μετά από λάθος του Κώτσιου, ο Ορούμα μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα γύρισμα ωστόσο ο Μαϊστόροβιτς έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρινκόν όντας αφύλακτος μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων έκανε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο  η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και απομακρύνθηκε.

Η πολιορκία των «αργοναυτών» συνεχίστηκε και στο 67′ ο Ρινκόν τροφοδότησε τον Σουλτανίδη, ο οποίος όμως παρά την προβολή που επιχείρησε δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Ελεθερόπουλου.

Για να φτάσουμε στο 84’ όταν ο Σαϊτιώτης σε μια αντεπίθεση,  βρήκε χώρο, ξεχύθηκε μπροστά και  πλάσαρε την κατάλληλη στιγμή, κάνοντας το 2-0.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Παπακώστα να κάνει στα εναπομείναντα λεπτά ήταν να μειώσει το σκορ με δυνατό σουτ του Ιωάννου από το ύψος της περιοχής στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Ανδράλας – Ντικρόκ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κουσάς, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Μπαλάφας (13′ Ανδράλας), Μενδρινός, Τζάνης (46′ Στάθης), Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι, Σαϊτιώτης (84′ Κανακούδης).

Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου (81′ Πόποβιτς), Φερέιρα, Ψωμάς (75′ Ιωάννου), Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς, Μεντί (63′ Ρινκόν), Ορούμα, Ονουάτσι, Σουλτανίδης.